Litvanya Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı

Haberler
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 14:16
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 14:16

Litvanya Parlamentosu, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün soykırım olarak tanınmasına dair kararı 6 Haziran 2019 tarihinde kabul etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün Litvanya Parlamentosu, Kırım Tatarlarının kitlesel sınır dışı edilmesini
totaliter Stalinist rejimin 75 yıl önce işlediği soykırım (olarak) ilan eden kararını verdi. Litvanya, Kırım Tatarlarının Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da haklarını savunmaya devam edecektir.”
diye kaydetti.

Litvanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Marius Yanukonis de ATR kanalına yaptığı açıklamada, “Şimdi Litvanya Parlamentosu 1944 Kırım Tatar Sürgünü soykırım olarak tanınması kararını kabul etti” ifadesini kullandı.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN LİTVANYA PARLAMENTOSUNA TEŞEKKÜR

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov Facebook sayfasında Litvanya’nın son kararına ilişkin açıklama yaptı.

Çubarov, “Şimdi Litvanya Cumhuriyeti Parlamentosu 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün Soykırım olarak tanınması kararını oylamaya çıkardı. Toplantıda bulunan 79 milletvekilinden 77 milletvekili oy verdi. Karşı çıkan hiç kimse olmadı. Litvanya halkına ve Litvanyalı siyasetçilere teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

İLK ADIM LETONYA PARLAMENTOSUNDAN

Letonya Parlamentosu, 10 Mayıs 2019 tarihinde 18 Mayıs 1944’teki Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımıştı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi Eskender Bariyev, söz konusu gelişmeyle ilgili olarak 2019 sonuna kadar en az üç Avrupa ülkesinin Parlamentosunun Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul edebileceğini belirtmişti.