Litvanya, Letonya ve Yeni Zelanda'dan Ukrayna’nın başlattığı soykırım davasına katılma talebi

Haberler
Filiz
29 Temmuz 2022, 18:29
Filiz
29 Temmuz 2022, 18:29

İşgalci Rusya’ya karşı Ukrayna tarafından başlatılan hukuki süreçte Uluslararası Adalet Divanı’na, Litvanya, Letonya ve Yeni Zelanda katılmak istedi.  Uluslararası Adalet Divanı’nın bugün yaptığı yazılı açıklamada, Litvanya, Letonya ve Yeni Zelanda’nın Ukrayna ile Rusya arasındaki soykırım davasına katılma istediğinde bulunduğunu bildirdi. Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna ve Rusya’ya üç ülkenin davaya katılma talebine ilişkin yazılı beyanda bulunmalarını istedi.

Litvanya, Letonya ve Yeni Zelanda Ukrayna’nın açtığı soykırım davasına katılmak istiyor. Uluslararası Adavet Divanının bugünkü yaptığı yazılı açıklamada, Litvanya, Letonya ve Yeni Zelanda’nın Ukrayna ile Rusya arasındaki soykırım davasına katılma istediğinde bulunduğunu bildirdi. Menfaati etkilenen devletlerin diğer devletler arasındaki mevcut bir davaya katılabileceği hatırlatan ICJ açıklamasında, 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’nin tarafı olan üç devletin davaya katılmak istediği ifade edildi.

Ayrıca Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna ve Rusya’ya, üç ülkenin davaya katılma talebine ilişkin yazılı beyanda bulunmalarını istedi.

UKRAYNA’NIN AÇTIĞI SOYKIRIM DAVASINA KATILAN ÜLKELER

Ukrayna Parlamentosu, 14 Nisan 2022’de Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da soykırım işlediğine ilişkin kararı kabul etmişti. Estonya, Letonya, Kanada, Polonya, Litvanya, Yeni Zelanda ve Çek Cumhuriyeti parlamentoları da Rusya’nın işlediği suçları Ukrayna halkına karşı soykırım olarak tanıdı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.