Litvanya Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyabilir

Haberler
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 11:52
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 11:52

Letonya’nın, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıması için parlamentoya teklif sunuldu.

Litvanya Başbakanı’nın etnik azınlık meselelerinden sorumlu Kamu Danışmanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyesi Adas Jakubauskas Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Letonya milletvekilleri Audronius Ažubalis ile Laurynas Kasčiūnas’ın 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü Stalin rejimi tarafından gerçekleştirilen bir soykırım olarak kabul edilmesini öngören karar tasarısını parlamentoya sunduklarını bildirirken, “Litvanya’nın  dünyada Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul eden ikinci ülke olacağını umuyorum. Litvanya ve Kırım Tatarlarının uzun süredir dostane ilişkileri var. Litvanya Anayasa Mahkemesi, 2014 yılında Kırım Tatarlarının Sürgününü bir soykırım olduğunu kabul etmişti.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere, Letonya Parlamentosu 9 Mayıs 2019 tarihinde Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımıştı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.