Litvanya Dışişleri Bakanı: “Rusya, saldırganlığının neticelerini hissetmeli”

Güncel
E. K.
18 Mart 2019, 19:19
E. K.
18 Mart 2019, 19:19

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırgan politikası ve diğer bölgelerdeki provokatif eylemlerinin diplomatik, siyasi ve finansal alanlarda karşılıklarını hissetmesi gerektiğini ifade etti.

eurointegration.com.ua sitesinin haberine göre Brüksel’de AB Konseyi toplantısı öncesi konuşan Linkevicius, “Önlem almalıyız, Kerç Boğazı yakınındaki provokasyonlar için de dahil olmak üzere yaptırımlara devam ettiğimiz için mutluyum. Bunun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ile eşzamanlı olarak koordineli şekilde yapılmış olması çok önemli. Çok net sonuçlar olmalı – diplomatik, politik, finansal. Bu bizim görevimiz. Yasa dışı olan bir şeyi meşrulaştıramayız. Gelecek için emsal oluşturamayız, çünkü aynı şey başka bir yerde olabilir.” diye kaydetti.

“KIRIM’I NE UNUTUR NE DE YALNIZ BIRAKIRIZ”

Ayrıca, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin beşinci yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabı üzerinden de açıklamada bulunan Linkevicius, “Rusya’nın yasa dışı işgalinden beş yıl sonra AB Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğini yineliyor. Kırım’ı ne unutur ne de yalnız bırakırız. Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırısını kınıyoruz. Kırım Ukrayna’dır” ifadelerinde bulundu.