Litvanya'dan Zelenskıy'e yüksek devlet nişanı

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 18:39
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 18:39

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nausėda, Ukrayna Devlet Günü vesilesiyle Kıyiv’e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret çerçevesinde Neuseda Ukrayna Parlamentosunda konuşma yaptı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e Litvanya’nın en yüksek devlet nişanını takdim etti.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Neuseda, 28 Temmuz Ukrayna Devlet Günü vesilesiyle resmi ziyaretle Kıyiv’e geldi. Ziyaret çerçevesinde Neuseda, Mariyinskiy Sarayı’nda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü.

Daha sonra Litvanya Cumhurbaşkanı, Ukrayna Parlamentosunda konuşma yaptı. Konuşmasında Neuseda, “Bugün Litvanya Ukrayna’yı tüm imkanlarıyla destekliyor; askeri, insani ve finansal destek veriyor ve vermeye devam edecek” dedi.

Savaşın başından beri Ukrayna’ya yardım etme arzusunun tüm Litvanyalıları birleştirdiğini vurgulayan cumhurbaşkanı, “Litvanya Ukrayna’ya bu savaşta zafer kazanmaya yardım edecektir. Rusya’nın emperyal arzularının tüm bölgenin güvenliği için oluşturduğu tehdidin farkındayız. Tarih, Moskova tiranının zamanında durdurulması gerektiğini gösteriyor. Eski hataları tekrarlama lüksümüz yok” ifadeleri kullandı.

Daha sonra Neuseda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e Litvanya’nın en yüksek devlet nişanı olan Büyük Vytautas Nişanı’nı takdim etti.