Litvanya’dan Rusya’ya alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakma çağrısı

Haberler
E. K.
09 Temmuz 2020, 11:07
E. K.
09 Temmuz 2020, 11:07

Litvanya, Rus işgali altındaki Kırım’da 7 Temmuz’da Kırım Tatarlarının evlerine yapılan toplu baskınları kınadı ve yasa dışı şekilde alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakma çağrısında bulundu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius’un Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yasa dışı şekilde ilhak edilen Kırım’da yedi Kırım Tatar aktivistin keyfi olarak tutuklanmasını şiddetle kınıyoruz. Bir kez daha Rusya’yı, uluslararası hukuka aykırı davranmayı durdurmaya ve yasa dışı şekilde alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

7 TEMMUZ’DA KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKINLAR DÜZENLENMİŞTİ

Bilindiği üzere, işgalci güçler, 7 Temmuz 2020 tarihi sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu ayrıca Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.

FSB’den yapılan açıklamada, Kırım’da “Hizb-ut Tahrir örgütünü organize etmek ve örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçladığı bir çok kişinin gözaltına alındığını ileri sürdü. Açıklamada, güya “örgüt üyelerinin” evlerinde yapılan aramalar sırasında Rusya’da yasaklı olan kitapların bulunduğu ve onlara el konulduğu iddia edildi.

SOVYETLER DÖNEMİNDEKİ CEZA YÖNTEMLERİ TEKRAR EDİYOR

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, işgali kabul etmeyen Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyet döneminde, uygulanan cezalandırıcı yöntemler aynen kullanılmaya devam ediyor.