Litvanya'dan Kırım Platformu'na destek

Haberler
E. K.
13 Kasım 2020, 15:37
E. K.
13 Kasım 2020, 15:37

Litvanya’nın, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları birleştirecek Kırım Platformu’nu desteklediği bildirildi. Litvanya’nın Kıyiv Büyükelçisi, ülkesinin uluslararası Kırım Platformu katılma noktasında istekli olduğunu dile getirdi.

Litvanya’nın Kıyiv Büyükelçisi Valdemaras Sarapinas, 12 Kasım 2020’de yaptığı açıklamada, Litvanya’nın, Ukrayna’nın uluslararası Kırım Platformu’nu oluşturma kararını desteklediğine ve Platformun faaliyetlerine katılmayı planladığını ifade etti.

LİTVANYA KIRIM PLATFORMUNU DESTEKLİYOR

İnterfax-Ukrayna ajansına verdiği demeçte Sarapinas, “Litvanya, Ukrayna’nın uluslararası Kırım Platformu’nu kurma kararını destekliyor ve faaliyetlerine katılmayı planlıyor. Kıyiv’in bu girişimin işgali tanınmama politikasını birleştirmeye yardımcı olacağı, Kırım’ın militarizasyonuna karşı çıkacağı, insan hakları ve ekolojik durumu izleyeceği ve Kırım’ın işgalinden kaynaklanan diğer acil sorunları gündeme getireceği görüşüne katılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sarapinas, bu girişimin, Avrupa Birliği’nin Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımama politikasına ve AB’nin, Rusya’dan yarımada sakinlerinin haklarını güvence altına alma talepleri ile örtüştüğünü kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba‘nın, Kırım Tatar halkının temsil organı milli meclisle, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirecek olan Kırım Platformu’nu görüştüğü bildirilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantı sırasında taraflar, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda Kırım Tatar Milli Meclisi ile işbirliğini ele aldı. Toplantının ana konusu Kırım Platformu’nun oluşturulması oldu.