Litvanya’dan Kırım’ın işgalini tanımama politikasını sürdürme çağrısı

20 Şubat 2020, 19:16

Litvanya, Kırım’ın işgalinin başladığı gün ve Semavi Yüz Kahramanları Günü dolayısıyla mesajlar yayımladı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin başlangıç günü olan 20 Şubat için Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, uluslararası topluma Kırım’ın işgalini tanımama politikasına devam etme çağrısında bulunarak, “Rusya’nın Kırım’ı işgal etmeye başlamasının üzerinden altı yıl geçti. Bunu, Donbas’taki saldırganlık takip etti ve günümüze dek devam ediyor. Uluslararası toplum, Kırım’ın işgali ve ilhakını tanımama politikasını ve Ukrayna’ya desteğini sürdürmeli.” ifadelerini kullandı.

“SEMAVİ YÜZ KAHRAMANLARI”NI DA UNUTMADI

Bunun yanı sıra bugün Ukrayna’da kaydedilen Semavi Yüz Kahramanları Günü dolayısıyla da bir paylaşımda bulunan Linkevicius, “Ukraynalı kardeşlerimizle birlikte, 6 yıl önce insan hakları ve onuru, Ukrayna’nın Avrupa değerleri ve Avrupa geleceği uğruna hayatlarını feda eden Semavi Yüz Kahramanlarını anıyoruz.” diye kaydetti.

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

SEMAVİ YÜZ KAHRAMANLARI

Euromeydan (Onur Devrimi) aktivistleri 18 Şubat 2014 tarihinde, Anayasa değişikliklerinin ve Cumhurbaşkanının yetkisinin sınırlandırılması ile ilgili konuların ele alınması planlanan Ukrayna Parlamentosu’na kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Binlerce insanının katıldığı yürüyüş, Gruşevskiy sokağında Parlamento’nun bulunduğu semti kapatan polis ve Berkut özel polis timi görevlileri tarafından engellendi. Aktivistler polis kordonunu bozdu. Gruşevskiy sokağında lastikler yakıldı. Kiev’deki metro ulaşımı terör saldırısı tehlikesi gerekçesiyle durduruldu. Aynı zamanda Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar başladı. Kolluk kuvvetleri 17 Şubat 2014’te akşam saatlerinde sözde terörle mücadele operasyonunu başlattı. Gruşevskiy ve İnstitutskaya sokaklarında eş zamanlı olarak saldırılar düzenlendi. Bölgede silah sesleri duyuldu, kolluk kuvvetleri el bombaları kullandı. Buna karşılık olarak eylemciler kolluk kuvvetleri görevlilerinin tarafına taş attı ve havai fişek kullandı. Euromeydan’ın sağlık merkezinin bulunduğu Sendikalar Evi’nde yangın başladı. Bir gündür söndürülmeye çalışılan bu yangından aktivistler insanları kendi gücüyle kurtardı. Euromeydan sağlık hizmetinin verilerine göre, 18 Şubat 2014’te meydana gelen çatışmalarda 23 kişi, 18 Şubat’ta 8 ve 20 Şubat’ta 47 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna’daki Euromeydan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybettiğinden dolayı günümüzde onlar Semavi Yüz kahramanları olarak anılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Şubat Ukrayna’da “Semavi Yüz Kahramanları Günü” ilan edilmesi ile ilgili kararı, demokrasi, insan özgürlüğü idealleri ve Ukrayna’nın Avrupa geleceği için hayatını veren Ukraynalıların anısını ebedileştirmek için 11 Şubat 2015 tarihinde imzaladı.

Kırım
Kırım'ın işgali
Linas Linkevicius
Litvanya
Rus işgali
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: