Litvanya'dan, işgalci Rusya'nın saldırısını soykırım olarak adlandırma çağrısı

Güncel
Manas
08 Nisan 2022, 20:42
Manas
08 Nisan 2022, 20:42

Litvanya, Uluslararası toplumu Rusya’nın işlediği saldırganlığı ve savaş suçlarını oybirliğiyle kınamaya ve soykırım olarak nitelendirmeye çağırdı. Litvanya Dışişleri komitesi başkanı Laima Andrikienė, “Rusya’nın yaptığı katliamları BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğiyle bağdaşmıyor, bu nedenle Rusya’nın diğer uluslararası örgütlerden dışlanmasını istiyoruz.” dedi.

Litvanya Parlamentosu 7 Nisan 2022 tarihinde Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilen bir açıklamada, uluslararası toplumu işgalci Rus ordusunun Ukrayna topraklarında yaptıkları saldırılarını soykırım olarak nitelendirmeye çağırdı. Litvanya Dış İlişkiler Komitesi bu hamlesinin Rus ordusunun Buça, Irpin, Gostomel, Mariupol ve Ukrayna’nın diğer yerlerinde sivillere karşı işlediği büyük vahşi suçlara bir yanıt olduğunun altını çizdi.

Лайма Андрикене утверждена председателем Комитета Сейма по иностранным  делам - RU.DELFI

LAİMA ANDRİKİENE: UKRAYNA’YA SALDIRAN HERKES YARGILANMALI

Litvanya Dışişleri komitesi başkanı Laima Andrikienė, “Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarını soruşturmaya başladı. Sadece Vladimir Putin, Aleksandır Lukaşenko ve Rus ordusunun komutanlarının değil, sivillerin öldürülmesini emreden veya durdurmayan herkesin yargılanmasını talep ediyoruz. Sivillerin kanı döküldü ve masum Ukraynalıların hayatları mahvoldu.” ifadesini kullandı.

Litvanya Parlamentosu, milletvekilleri uluslararası kuruluşlara ve demokratik devletlerin parlamentolarına, hükumetlerine Ukrayna’ya askeri, mali, insani ve diplomatik desteği güçlendirme çağrısında bulundu.