Litvanya'da yaşayan Kırım Tatarlarına ve Karay Türklerine TİKA'dan destek

22 Mayıs 2020, 15:34

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Litvanya’da yaşayan özellikle yaşlı ve ihtiyaç sahibi Kırım Tatarlarına ve Karay Türklerine yardımda bulundu.

TİKA’dan yapılan açıklamaya göre, TİKA tarafından Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik gerçekleştirilen “Gıda Destek Programı” Litvanya’da devam etti. Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turhan ve Litvanya Müslümanları Dini Topluluklar Konseyi Başkanı Müftü Aleksandras Beganskas tarafından Vilnius İslam Kültür Merkezinde başlatılan, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde toplam 100 binden fazla kişiye destek sağlayan programın Litvanya aşaması, ülke genelinde ve Vilnius Ulusal Onkoloji Enstitüsünde yapıldı.

KARAY TÜRKLERİNE İLK KEZ YARDIM ULAŞTIRILDI

Program kapsamında 14. yüzyıldan beri Litvanya’da yaşayan Karay Türklerine de Türkiye’nin desteği ilk defa ulaştırıldı. Kırım Tatarları ve Karay Türkleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ramazan ayının aynı tarihlere denk geldiği günlerde yapılan dağıtımlarda, Türkiye’den ve TİKA’dan gelen bu destekten dolayı memnuniyet ve şükranlarını ifade etti.

TİKA KIRIM TATARLARI İÇİN BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ

TİKA, Litvanya ve Polonya gibi bazı ülkelerde Kırım Tatarları için birçok sosyal, kültürel proje ve program hayata geçiriyor. Litvanya’nın ikinci büyük şehri olan Kaunas’ta 1933’te yaptırılan ve tahribata uğrayan Kaunas Camisi, daha önce TİKA tarafından restore edilerek ibadete açılmıştı.

TİKA, KIRIM TATARLARININ KÜLTÜRLERİNİ YAŞATMALARINA DESTEK OLUYOR

TİKA, çeşitli kültürlere, din ve dile sahip Balkanlar ve Doğu Avrupa’da toplumsal yapıları muhafaza edebilecek ve barışa katkı sağlayabilecek nitelikteki projeleri gerçekleştiriyor. TİKA, uyguladığı projeler ve desteklerle her yıl Trakai bölgesinde “Kırım Türkleri Yaz Okulu” etkinliklerini destekleyerek bölgede ve ülkede yaşayan Türklerin kültürlerinin yaşatılmasına katkı sağlıyor. Baltık ülkelerinde yaşayan yaklaşık 10 bin Kırım Tatar ve Karay Türkü’nün 3 bin 500’ü Litvanya’da ikamet ediyor. Kırım ve Karay Türkleri, Polonya ve Beyaz Rusya sınırları içinde de varlıklarını sürdürüyor.

Karay Türkleri
Kırım Tatarları
Litvanya
Bunlara da bakın: