Litvanya’da Ukrayna’ya Bayraktar alınması için başlatılan kampanyaya yoğun ilgi

Ekonomi
qha muhabir
28 Mayıs 2022, 18:22
qha muhabir
28 Mayıs 2022, 18:22

Litvanya’da Rusya’nın saldırılarına karşı Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla Bayraktar TB2 SİHA’larının tedarik edilmesi için başlatılan bağış kampanyasında, 3 günde 3 milyon Euro para toplandı. Rusya’nın saldırılarında büyük başarılara imza atan Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’nın Litvanya’daki satın alım anlaşmasının gelecek günlerde imzalanması bekleniyor.

Litvanya’da Laisvers isimli televizyon kanalı, Ukrayna’da kullanılması amaçlanan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) tedariği için bağış kampanyası başlattı. Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde Ukrayna ordusuna destek olması için düzenlenen bağış kampanyasında 3 günde 3 milyon euro para toplandı.

Basına yansıyan haberlere göre, kampanyaya 100 euro bağışta bulunan Agne Belickaite isimli vatandaş, “Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah almayı aklımızdan geçirmiyorduk. Ama şimdi bu normal bir şey haline geldi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için bunu yapmalıyız” ifadeleri ile Ukrayna’ya verilen desteği ifade etti.

BAYRAKTAR TB2 SİHA’LARI UKRAYNA’DA BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATIYOR

Litvanya Savunma Bakanlığı, Türkiye’den tedarik edilecek SİHA’nın satın alım sürecini yürütmekte. Litvanya ve Türkiye arasındaki satın alım anlaşmasının gelecek hafta imzalanması bekleniyor.  

Türk yapımı Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’lar Ukrayna’da büyük ilgi görürken, Rusya’nın saldırılarında da büyük başarıya imza attı.