Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda: Kırım'ın ilhakını tanınmama politikasını güçlendirmeliyiz

Haberler
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 18:51
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 18:51

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yedi yıldan uzun süre devam eden Kırım’ın işgaline dikkat çekerek, uluslararası düzeyde, Kırım’ın Rus işgalini tanımama politikasının güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, BM’nin 76’ncı Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti. Nauseda konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü askeri saldırganlığa dikkat çekerek, Ukrayna’nın özellikle Kırım Platformu sayesinde, işgal altındaki Kırım konusunu gündemde tutma çabaları takdir etti.

“TÜM DÜNYA BU EYLEMLERİ KINAMALI”

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, tüm dünyanın bu eylemleri kınaması gerektiğini belirterek, “Yedi yıldır, Ukrayna’ya karşı devam eden askeri saldırganlığın yanı sıra Kırım’ın yasa dışı ilhakı ve işgaline tanık oluyoruz. Bu eylemler uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler Antlaşmasının ve Helsinki Nihai Senedinin hükümlerini ihlal etmektedir. Tüm dünya bu eylemleri kınamalıdır. Kırım’ın işgal ve ilhakını tanınmaması politikasını güçlendirmeliyiz. Yerel sivil nüfusun hak ve özgürlüklerinin korunması da son derece önemlidir. Ukrayna’nın Uluslararası Kırım Platformu’nu oluşturarak bu konuyu gündemde tutma çabasını takdir ediyorum.” dedi.