Litvanya Cumhurbaşkanı: Litvanya, Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılmasına destek olacak

Haberler
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 15:14
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 15:14

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ülkesinin hiçbir zaman Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalini kabul etmeyeceğini ifade etti. Nauseda, Litvanya’nın Kırım ve Donbas’ın işgalden kurtarılmasına destek olacağını vurguladı.

Polonya-Litvanya Birliğinin kurulmasının 230. yıl dönümü dolayısıyla Polonya Parlamentosunda konuşma yapan Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ülkesinin hiçbir zaman Kırım’ın işgalini tanımayacağını ve Ukrayna’nın doğusundaki çatışmayı sonlandırma yönünde çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

ASKERİ GERGİNLİK SİYASİ BASKI OLARAK KULLANILIYOR

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, askeri gerginliğin siyasi baskı olarak kullanıldığını belirterek, “Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri güçleri seferber etmesi ve Moskova tarafından desteklenen yasa dışı gruplar tarafından Ukrayna doğusunda devam ettirilen silahlı çatışmalar, baskı ve askeri gerginliğin siyası baskı aracı olarak kullanıldığını gösteriyor. Litvanya’nın hiçbir zaman Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacağını ve Ukrayna doğusunun fiili işgalinin sona erdirilmesi için çalışmaya devam edecektir.” dedi.

POLONYA’DA ZİRVE DÜZENLENECEK

Varşova’da bugün Polonya-Litvanya Birliğinin kurulmasının 230. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya cumhurbaşkanlarının katılımıyla bir zirve düzenlenecek. Ayrıca Ukrayna ile Polonya Cumhurbaşkanları arasında ikili görüşme yapılacak.