Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda: Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacağız

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2021, 11:00
Anife Bilal
19 Mart 2021, 11:00

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, resmi ziyaretle Ukrayna’da bulunuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Nauseda, “Kırım Ukrayna’dır, Kırım Platformuna destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, 18 Mart 2021 tarihinde resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e geldi. Litvanya Cumhurbaşkanının ziyareti, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı görüşmeyle başladı. Görüşmeden sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, tarafların görüşmede Avrupa’nın enerji güvenliği, siber güvenlik ve hibrit tehditlere karşı koyma, Donbas ve Kırım’daki durumu ele aldığı bildirildi. Litvanya’ya Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattının hayata geçirilmesine karşı koyduğu için teşekkür eden Zelenskıy, “Söz konusu boru hattı sadece Ukrayna için değil, tüm Avrupa ülkeleri için bir tuzaktır.” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA BİR DİZİ ANLAŞMA İMZALANDI

Görüşme sırasında iki lider bir dizi anlaşma imzaladı. Bunların arasında; Ukrayna ile Litvanya arasında uluslararası ve bölgesel politika, güvenlik, gençlik politikası, kültür, enerji alanlarında ayrıca yolcu ve yük demiryolu taşımacılığı alanında stratejik ilişkilerin geliştirilmesini öngören anlaşmalar yer aldı.

“RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLARI GÜÇLENDİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Litvanya’nın Rus saldırganlığına karşı Ukrayna’ya daima destek verdiğini belirten Neuseda, “Rusya’nın Donbas’taki savaşı bitirme çabalarını görmüyoruz. Bu yüzden Rusya’ya yönelik yaptırımları güçlendirmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM PLATFORMUNA DESTEK VERİYORUZ”

Ülkesinin Ukrayna’nın Kırım Platformu oluşturma girişimini memnuniyetle karşıladığını kaydeden Litvanya Cumhurbaşkanı, “Litvanya Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacaktır; bu eylemin bir suç olduğunu savunuyoruz. Tüm uluslararası kuruluşlarda ‘Kırım Ukrayna’dır’ diye vurguluyoruz. Ukrayna’nın Kırım Platformu girişimini destekliyoruz.” dedi.