Litvanya Ankara Büyükelçiliğinden Kırım Derneği Genel Merkezine ziyaret

Diaspora
E. K.
09 Aralık 2020, 21:18
E. K.
09 Aralık 2020, 21:18

Esma Kasar / QHA – Ankara

Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vaida Stankevičienė, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ile bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, Litvanya’da 2021 yılının “Litvanya Tatarları” yılı olarak ilan edilmesi çerçevesinde yürütülecek ortak etkinlikler hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vaida Stankevičienė ve 1. Katip Gediminas Danisas, Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Litvanya Büyükelçiliği temsilcileri, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ile bir araya geldi. Ayrıca görüşmeye, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak ve Kırım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel de iştirak etti.

LİTVANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ HEYETİ KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİNDE

Görüşme sırasında taraflar, “Litvanya Tatarları” yılı çerçevesinde yürütülecek ortak faaliyetler hakkında fikir alış verişinde bulundular. Litvanya’nın dostluğu ve tutumunun Kırım Tatarları için çok önemli olduğunu kaydeden Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Litvanya’nın Kırım Tatarlarına verdiği siyasi destekten dolayı teşekkür ederek, “Litvanya’nın bugüne kadar Kırım Tatar halkına vermiş olduğu siyasi destek çok üst seviyede ve gönülden.” dedi.

Ankara’da 2019’da düzenlenen Litvanya Bölge Ülkeleri Büyükelçiler toplantısına katılımlarından dolayı Kırım Derneği Genel Merkezi yönetimine teşekkür eden Vaida Stankevičienė, işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, görev süresi dolan ve ülkesine dönen Litvanya Büyükelçisinin yerine 2021 yılının ilk aylarında yeni büyükelçinin atanmasından sonra işbirliğinin artarak devam edeceği ümidini dile getirdi.

Litvanya Tatarları Tarih ve Kültür Yılı çerçevesinde ülkede uluslararası festivaller, seminerler, konferanslar, sergiler yapılmasının planlandığını ifade eden Vaida Stankevičienė, bu bağlamda ülkedeki etkinliklerin yanı sıra Kırım Tatarlarının yaşadığı diğer ülkelerde de faaliyetlerde bulunmak istediklerini kaydetti. Stankevičienė, “Litvanya Tatarları” yılının amacının kültür yılı olmasına rağmen düzenlenecek etkinlikleri bilimsel çalışmalar ve siyasi panellerle de zenginleştirmek istediklerini belirtti.

Yapılacak çalışmalarla ilgili somut tekliflerde bulunmak istediğini kaydeden Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Dışişleri Bakanlıkları, ilgili bakanlıklar, büyükelçilikler, Kırım Tatar dernekleri ile beraber ortak etkinlikler düzenlenerek Litvanya ile Türkiye’nin karşılıklı tanıtılması konusundaki büyük eksikliğinin hızlı bir şekilde kapatılabileceğini belirtti. Bunun yanı sıra Litvanya ve Türkiye’deki gençlerin de ortak birtakım çalışmalarının olabileceğini ifade eden Şahin, yaz kampları, sanatsal ve kültürel çalışmalar yapabileceklerini söyledi.

Bunun yanı sıra görüşme sırasında Litvanyalı yetkililere, Türkiye’deki ve diğer ülkelerdeki Kırım Tatarları ve Kırım Tatar kuruluşlarının faaliyetleri hakkında bilgi veren Mükremin Şahin, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden sonra Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının Ukrayna yönetimi ile ilişkilerinin çok ilerlediğini ve her geçen gün daha da geliştiğini belirterek, son zamanlarda birçok alanda büyük gelişme gösteren Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişkilerde Kırım Tatarlarının köprü vazifesi gördüğünü ifade etti.

“KIRIM KONUSUNDAKİ TUTUMUMUZ KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR KIRIM TATARLARININ YANINDAYIZ”

Litvanya’nın, Kırım’ın işgali konusundaki tutumunun ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğinin kararlılkla süreceğini kaydeden Stankevičienė, “Kırım meselesinin sizin için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu konuda ülkelerimiz arasında ortak çalışma ve iş birliği yapmanın da önemli olduğunu düşünüyoruz. Kırım konusunda tutumumuz, başından beri aynı kararlılıkla devam ediyor. Türkiye gibi biz de Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yanayız ve Kırım Tatarlarının yanındayız.” dedi.

LİTVANYA TATARLARI YILI ÇERÇEVESİNDEKİ FAALİYETLER

Taraflar, bundan sonra da görüşmelere devam ederek, “Litvanya Tatarları” yılı çerçevesinde gerçekleştirilecek faaliyetlere dair fikir ve projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalara devam etme konusunda mutabık kaldılar.