Litvanya, ABD'den Rus saldırganlığına karşı bölgedeki askeri varlığını artırmasını istedi

Haberler
E. K.
15 Haziran 2021, 10:00
E. K.
15 Haziran 2021, 10:00

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ABD Başkanı Joe Biden ile ABD’nin bölgedeki askeri varlığını artırma olasılığını görüştü. Nauseda, ABD’nin bölgenin güvenlik ve savunmasının güçlendirilmesine katılımının Rusya’yı caydırmanın en önemli faktörü olduğunu, bu nedenle Baltık devletlerinin bölgedeki güvenlik ve istikrara ABD’nin daha fazla katılımını istediğini belirtti.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nausėda, Letonya Devlet Başkanı Egils Levits ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas, dün başlayan NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Litvanya Cumhurbaşkanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, üç Baltık lideriyle yaptığı görüşmede ABD Başkanı Biden, NATO’nun doğu kanadında artan jeopolitik gerilimler bağlamında güvenli caydırıcılık ve savunmaya katkıda bulunma konusunda ABD’nin güçlü desteğini ve kararlılığını dile getirdi.

BALTIK ÜLKELERİ İÇİN ÖNEMLİ

Nauseda, görüşmenin baltık ülkeleri için önemli olduğunu belirterek, “Bu görüşme, Baltık ülkeleri için gerçekten önemliydi. ABD, Baltık Devletlerinin karşı karşıya olduğu tehditler, Rusya’nın giderek artan saldırgan tutumunun ve Belarus’u Rus askeri yapılarına entegre etme arzusunun gayet iyi farkındalar.” dedi. Joe Biden ile yapılan görüşme sırasında Baltık Devletleri’ndeki ABD askeri varlığının hayati önemini vurgulayan Gitanas Nausėda, ABD’nin bölgesel güvenlik ve savunmanın güçlendirilmesine dahil olmasının Rusya için en önemli caydırıcı faktör olduğunu ve bu nedenle Baltık Devletleri’nin, bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanmasına ABD’nin daha fazla katılmasını istediğini kaydetti.

Nauseda, “Amacımız, bölgemizin güvenliğine ilginin en iyi ve en önemli ifadesi olacağından, Litvanya ve Baltık Devletleri’ndeki ABD askeri varlığının güçlendirilmesidir.” ifadesini kullandı.