Litvanya, 2021'i "Litvanya Tatarları" yılı ilan etti

11 Ekim 2019, 13:18

Litvanya devleti 2021 yılını “Litvanya Tatarları” yılı olarak ilan ettiğini duyurdu.

Daha önce 2019 temmuzunda Litvanya Parlamentosunun tarihi hafıza komisyonu başkanı Arūnas Gumuliauskas, 2021’de Litvanya’da Tatar tarihi ve kültürü çağrısı yapmayı önermişti. 2021’de Litvanya, Litvanya Grand Dükalığının Tatarlarla olan birlikteliğinin 700. yıl dönümünü ve Töton şövalyelerinin Ordenstaat’ına (Tarikat Devleti) karşı ortak mücadelelerinin yıl dönümünü kutlayacağı bu vesileyle duyurulmuştu.

Gumuliauskas’ın hazırladığı tasarıyla söz konusu adımın Litvanya tarihinde Tatarların önemini ve takdirini göstereceği ifade edilmişti. Tasarı metninde, “Litvanya’daki Tatar topluluğu, Litvanya devletinin, tarihinin ve kültürünün restorasyonuna önemli ölçüde katkıda bulundu, yaşamını Litvanya ile birleştirdi ve tarihinin bir parçası” denilmişti. Belge, hükûmetin Litvanya Tatarlarının tarihini ve kültürünü 1 Ekim 2020’ye kadar sergilemek için bir program hazırlaması ve 2021 bütçesine uygun fonlar tahsis edilmesini öngörüyordu.

KIRIM’DAN LİTVANYA’YA UZANAN KÖKLÜ BİR TARİH

Litvanya, Polonya, Belarus ve Estonya’da yaşayan Tatarların, 14.-16. yüzyıllar arasında Altınorda (Kıpçak) Devleti ve Kırım Hanlığı tarafından Litvanya-Polonya Büyük Dükalığına yardım için gönderilen Kırım Tatarlarının torunları olduğu biliniyor.

Kırım Hanlığının kurucusu I. Hacı Geray Han da, 1397’de Litvanya’nın Trakai şehrinde doğmuştu.

Bunlara da bakın: