Libya'ya ilaç taşıyan Türk gemisi Hafter güçleri tarafından alıkondu

Güncel
Ozan Barış Erim
08 Aralık 2020, 10:36
Ozan Barış Erim
08 Aralık 2020, 10:36

Libya’nın Misrata kentine ilaç taşıyan bir Türk gemisi, talimatlara uymadığı iddiasıyla 9’u Türk, 17 mürettebatıyla Halife Hafter güçleri tarafından alıkondu. Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed El-Mismari, gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını ileri sürdü.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed El-Mismari’nin bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Jamaika bandıralı ve sahibi Türk olduğu ifade edilen “Mebruka” adlı ticari kargo gemisi, “yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği” iddiasıyla Hafter milisleri tarafından yakalanarak Ras el-Hilal limanına çekildi. Açıklamada, mürettebatında 9 Türk, 7 Hint, bir Azerbaycanlı bulunan geminin, “denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturma ve denetim altına alındığı” kaydedildi.

“GEMİDEN CEVAP ALAMADIĞIMIZ İÇİN GİRDİK”

Ayrıca, Hafter’in sözcüsü Mismari, El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak “yasak ilan ettikleri” bölgeye girdiğini belirtti. “Gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını” ileri süren Mismari, “Bunun üzerine botlarla gemiye yaklaşıp gemiye çıktık. Gemi Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklüydü. Kaptan izlemesi gereken prosedürleri izlemedi ve izin almaksızın yasak olan bölgeye girdiler. Gemide herhangi bir silah olmadığı tespit edilmiştir.” diye konuştu.

GEMİYE CEZA KESİLECEK

Öte yandan, geminin işletmecileri, el koyan taraflarla temasa geçti ve mürettebatın durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yaşanan durumun o bölgede başka gemilere de yapılan bir uygulama olduğuna işaret eden kaynaklar, gemiye el konulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve yanlış bölgeye giriş nedeniyle bir ceza kesilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.