Libya Zirvesine çağrılmayan Atina'nın rahatsızlığı devam ediyor: Türkiye'ye tablolu gönderme!

20 Ocak 2020, 15:33

Libya Zirvesinde kendine yer bulamayan Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sosyal medya üzerinden “Türkiye’ye mesaj” verdi.

Dendias, darbeci Hafter ile bir tabloya bakarken çekilen fotoğrafını paylaştı. Söz konusu tablo, Yunanistan ve Osmanlı Devleti arasında geçen İmroz Deniz Muharebesi’ni konu alıyordu. Dendias’ın bu paylaşımı, Türkiye’ye verdiği sözde mesaj olarak değerlendirildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Zirvesi’ne davet edilmeyen Atina yönetimi, tablo üzerinden Türkiye’ye mesaj göndermeye kalktı. Libya’da darbeci General Halife Hafter, geçen günlerde Yunanistan’a ziyaret gerçekleştirmiş ve burada Başbakan Kiriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmeler gerçekleştirmişti.

DARBECİ GENERAL HAFTER İLE FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, resmi Facebook hesabı üzerinden Hafter ile olan bir tabloya baktıkları bir fotoğrafını paylaştı.Tablo, Osmanlı Devleti ile Yunan deniz kuvvetlerinin karşı karşıya geldikleri İmroz Deniz Muharebesi’ni yansıtıyor.

TÜRKİYE’YE “GÖNDERME” ÇABASI

Bu paylaşım, Libya masasında saf dışı kalan ve Doğu Akdeniz’de Ankara’nın hamlelerine karşılık veremeyen Yunanistan’ın “Türkiye’ye verdiği mesaj” olarak nitelendirildi.

LİBYA ZİRVESİ
Yunanistan