Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti: General Hafter'e karşı mücadele edeceğiz

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
07 Nisan 2019, 11:08
Mehmet Berk Yaltırık
07 Nisan 2019, 11:08

Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) İçişleri Bakanı Ali Fethi Başağa tarafından General Halife Hafter’e bağlı güçlerle mücadele edileceği, Trablus’u ve tüm ülkeyi güvenli hale getirecekleri mesajı verildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Libya Ahrar kanalında açıklamalarda bulunan Başağa, UMH’ye bağlı güçlerin sahada çok güçlü olduklarını söyleyerek hazırlıklarını tamamlamalarının ardından saldırıya geçeceklerini söyledi. Başağa bunun dışında açıklamasında uluslararası toplumun UMH’ye yönelik desteğinde olumlu bir değişimin görüldüğünü, bazı ülkelerin Hafter’in güvenlikleri için tehdit oluşturduğunun farkında olduğunu ifade etti.

General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusunun (LUO) Sözcüsü Ahmed el-Mismari tarafından da Bingazi kentinde basın toplantısı düzenlenerek, Trablus kenti çevresinde süren çatışmalarda LUO mensubu 14 askerin öldüğünü açıkladı. Operasyon bölgesindeki savaş uçaklarının vurulacağını söyleyen Mismari, Hafter’e bağlı hava güçlerine, savaş uçakları ve kalktıkları limanları vurma talimatının verildiğini duyurdu. Bu emrin Misrata Askeri Akademisi Hava Operasyonları Odası tarafından General Hafter mevzilerine yapılan hava saldırılarının sorumluluğunu üstlenmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

UMH’DEN TRABLUS ÇATIŞMALARINA DAİR AÇIKLAMA

Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Koruma Gücü, UMH’ye bağlı birliklerin şehre saldıran Hafter birliklerini püskürttüğünü ve Trablus çevresindeki bölgeleri kontrolünde tuttuğunu deklare etti.

UMH Koruma Gücü bunun dışında Hafter’in birliklerinden onlarca esir alıp çok sayıda araç ele geçirdiklerini, söz konusu birliklerin Garyan kentinin sınırlarının ötesine püskürtüldüğünü de duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri olan ve birliklerine “Libya Ulusal Ordusu” denilen General Halife Hafter, 4 Nisan tarihinde Trablus’u ele geçirmek için saldırı başlattıkları duyurmuştu. UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac da bu hamleye karşılık Başkomutan sıfatıyla Genelkurmay Başkanlığına talimat göndererek sivillerin hayatına yönelik tehditlere karşı Hava Kuvvetleri Komutanlığını hava operasyonları düzenleme yetkisi vermişti.

Middle East Monitor’un haberine göre saldırı başladığı zaman Libya (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın askeri istihbarat şefi olan Libya Tuğgenerali Muhammed el-Kunidi, General Haftar’ın Trablus’a Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın silahlarıyla saldırdığını söylemişti.

HAFTER, RUSYA ZİYARETİ SONRASINDA SALDIRDI: RUSYA DESTEKLEMEDİKLERİNİ DUYURDU

Rusya, Libya’nın batısındaki Trablus’u kontrol etme mücadelesinde Libyalı General Hafter’i desteklemediklerini açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 5 Nisan’da gazetecilere verdiği demeçte söz konusu açıklamada bulunarak, bu savaşta yer almayacaklarını duyurdu.

Peskov’un açıklaması hayli dikkat çekici olarak değerlendirildi zira Trablus saldırısının başlamasından önce Haftar’ın Rusya’nın başkenti Moskova’ya yaptığı ziyaret nedeniyle Rusya’nın da bu hamleyi desteklemesi bekleniyordu.

Bununla birlikte Haftar’a silah sağlayan ülkelerle alakalı iddiaya binaen Rusya’nın bu saldırıda dolaylı bir rolü de söz konusu olabilir. Nitekim daha önce 2016’da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından Mısır’ın Rusya’dan silah alımını arttıracağı duyurulmuştu.