Libya tezkeresi görüşüldü: TBMM Başkanı Şentop 2 Ocak'ta olağanüstü toplantı çağrısı yaptı

Güncel
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2019, 13:39
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2019, 13:39

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. TBMM Başkanı Şentop, tezkerenin görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu’nu 2 Ocak Perşembe günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla sunulan tezkerede, Türkiye Cumhuriyeti ile Libya arasında imzalanan muhtıraya da atıf yapılarak, Libya’da ateşkesin sağlanması ve barış ve istikrarın sağlanmasının Türkiye için büyük önem arz ettiği vurgulandı.

BARIŞ VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA TEMİN

Tezkerede, Libya’da ateşkes tesis edilmesi, siyasi bütünlüğün oluşturulması ve işleyen bir devlet mekanizmasının kurulmasının mümkün olmaması üzerine, barış ve istikrarın tesisini teminen Birleşmiş Milletler (BM) kolaylaştırıcılığında ülkedeki tüm tarafların katılımıyla yürütülen ve yaklaşık 1 yıl süren Libya Siyasi Diyaloğu sonucunda, Libya Siyasi Anlaşması’nın 17 Aralık 2015 tarihinde Fas’ın Suheyrat şehrinde imzalandığı belirtildi.

Libya Siyasi Anlaşması kapsamında oluşturulan Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin, BM Güvenlik Konseyinin 2259 (2015) sayılı Kararı uyarınca uluslararası toplum tarafından Libya’yı temsil eden tek ve meşru hükumet olarak tanındığına işaret edilen tezkerede, “BM Güvenlik Konseyinin 2259 (2015) sayılı Kararı; Libya Siyasi Anlaşması’nın uygulanması ile Ulusal Mutabakat Hükumeti dahil söz konusu anlaşmada atıfta bulunulan Libya kuruluşlarının desteklenmesinin yanı sıra üye devletlere anlaşmada yer almayan ve meşruiyet iddiasında bulunan paralel kuruluşlara desteğin ve bunlarla temasın kesilmesi için de çağrıda bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

ŞENTOP’TAN GENEL KURULA TOPLANTI ÇAĞRISI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Genel Kurulunu 2 Ocak Perşembe olağanüstü toplantıya çağırdı. TBMM Başkanı Şentop çağrı yazısında, “30 Aralık 2019 tarihinde Meclis Başkanlığımıza sunulan 3/1044 esas numaralı Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşülmesini teminen, Anayasa’nın 93’üncü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 7’nci maddelerine göre Genel Kurulun toplantıya çağrılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu sebeple 2 Ocak 2020 Perşembe günü saat 14.00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nu toplantıya çağırıyorum.” ifadesine yer verdi. 

Şentop, milletvekillerinin 2 Ocak’ta Genel Kurul’da bulunmalarını istedi.