Libya ordusu: Sirte ve Cufra'yı Rus paralı askerlerden temizlemek zorunlu hale geldi

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Haziran 2020, 11:47
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Haziran 2020, 11:47

Libya Ordu Sözcüsü Kununu, Sirte ve El-Cufra kentlerinin, Rus paralı askerlerinden temizlenmesinin zorunluluk haline geldiğini açıkladı.

SİRTE, RUS PARALI ASKERLERİNİN VE SUÇ UNSURLARININ ODAK NOKTASI

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, “Başkent Trablus’tan ve Terhune’den çıkarılan suç unsurları ve Rus paralı askerlerinin odak noktası haline gelen Sirte, ülkemizde barış ve güvenlik bakımından en tehlikeli yer haline geldi.” dedi.

“RUS PARALI ASKERLERDEN TEMİZLENMESİ ZORUNLU HALE GELDİ”

Sözcü Kununu Wagner paralı askerlerinin, Cufra üssü ve havaalanını güneydeki petrol sahalarını kontrol altına almak için bir komuta merkezine dönüştürdüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Sirte ve Cufra’nın, Rus paralı askerlerinden ve suç unsurlarından temizlenmesi her zamankinden daha zorunlu hale geldi. Barış yaparak ya da silah gücüyle bu kentleri kurtarmaya kararlıyız.”

KUNUNU: ARAP VE YABANCI ÜLKELER PARALI ASKERLERİ KORUYOR

Kununu, ismini vermediği Arap ve yabancı ülkeleri, söz konusu paralı askerleri desteklemekle ve bulundukları mekanları “kırmızı çizgi” olarak niteleyerek onları korumakla suçladı ve “Paralı askerlerin Sirte ve Cufra’yı işgal ettiği ve Libyalıların ekmek kapısı olan petrol sahalarını ele geçirdikleri bir zamanda ateşkesten bahsedilmesi kabul edilemez.” dedi.

ŞERARA PETROL SAHASINA RUS VE YABANCI PARALI ASKERLERİ GİRDİ

Libya Ulusal Petrol Kurumu, cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki yüksek kapasiteye sahip ancak üretimin durmuş vaziyette olduğu Şerara Petrol Sahası’na Rus ve diğer uyruklardan yabancı paralı askerlerin girdiğini duyurdu.