Libya Müftülüğü Rus paralı askerlere karşı seferberlik fetvası verdi

Güvenlik
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 17:43
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 17:43

Libya Müftülüğü Fetva Dairesi, Libya halkına “Rus işgaline karşı tam bir direniş ve seferberlik halinde olmaları” çağrısında bulundu.

Libya Müftülüğü Fetva Dairesi Şeriat Araştırma ve Çalışma Konseyi ülkede Hafter’e bağlı paralı askerlik yapan Rus askerler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

RUS İŞGALİNE KARŞI SEFERBERLİK

Müftülüğün konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, dinini ve topraklarını korumak isteyen Libyalılar, ülke topraklarındaki Rus işgaline karşı bir seferberlik ve direnişe çağrıldı. Açıklamada, “Konsey, şehirlerde, havalimanlarında, petrol sahalarında, Libya’nın bölgelerini ve kaynaklarını kontrol etmek isteyen Rus işgalini görüyor. Dünyanın neresinde olursa olsun gücü yeten Müslümanlar Rus paralı askerlere karşı savaşmalıdır ve bunlarla her türlü ticaret ve alışverişten uzak durmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

WAGNER’İN 3 BİNE YAKIN PARALI ASKERİ BÖLGEDE

Bağımsız gözlemciler, Wagner adlı Rus güvenlik şirketi tarafından Libya’ya yapılan paralı asker desteğinin ölçeğini tam olarak doğrulamasalar da, açık kaynak raporlarına ve sınırlı görüşlere dayanarak, 3000’e yakın paralı askerin bölgeye konuşlandırıldığını bildirmişti.