Libya'daki tüm askeri güçlere derhal ateşkes talimatı verildi!

21 Ağustos 2020, 16:58

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Trablus merkezli uluslararası kabul görmüş Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac Libya’daki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı verdi.

Ateşkes, Libya’nın doğu ve güneyinin büyük bölümünü elinde tutan Darbeci General Halife Hafter’in müttefikleri tarafından da kabul edildi.

Libya’da savaşan taraflar, askeri operasyonların durdurulması ve Mart ayında yapılacak parlamento ve başkanlık seçimleri için ateşkes çağrısında bulundu.

LİBYA’DA ÖNEMLİ ATEŞKES!

Libya’da uzun yıllardır dinmeyen şiddet ve kaosun durdurulması için 21 Ağustos 2020 tarihinde önemli bir karar açıklandı.

Libya’nın savaşan rakip güçleri, 21 Ağustos 2020 Cuma günü yaptıkları ayrı ayrı açıklamalar ile ateşkes ilan ederek tüm düşmanlıkları sona erdireceklerini ve yakında ülkede düzenlenecek seçimlere yönelik çağrıda bulundu.

UMH BAŞKANI SERRAC’TAN AÇIKLAMA

Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ınUlusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Medya Ofisi Facebook hesabından yayımlanan açıklamasında “Tüm askeri güçlere, tüm Libya topraklarında ateş ve tüm muharebe operasyonlarını derhal durdurma talimatı verildi.” ifadeleri yer aldı.

KUZEY VE MERKEZ BÖLGELERİ ASKERDEN ARINDIRILACAK

Serrac tarafından yapılan açıklamada, etkili bir ateşkes elde etmek için stratejik konumda olan Sirte (kuzey) ve El- Cufra (Jufrah, merkez) bölgelerinin askerden arındırılması gerektiği ifade edildi.

2021 CUMHURBAŞKANLIĞI VE PARLAMENTO SEÇİMLERİNE ÇAĞRI

Taraflar, 2021 yılı Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için de çağrıda bulundu.

Serrac, Libyalıların üzerinde uzlaşacağı uygun bir anayasal zemine göre, 2021 yılı Mart ayında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için olan çağrısını yineledi.

HAFTER DE KATILDI

Açıklamalar, Libya’nın başkenti Trablus’ta BM tarafından tanınan Birlik Hükumetinin başkanı Fayiz el-Serrac ve Darbeci Diktatör Halife Hafter’in desteğiyle doğu merkezli parlamento başkanı Aguila Salih tarafından imzalandı.

PETROL ABLUKASINI DURDURMA ÇAĞRISI

Taraflar, bu yılın başından beri rakip güçler tarafından uygulanan petrol ablukasına son verilmesi çağrısında da bulundu.

UMH’NİN FİİLİ ATEŞKES DUYURUSU NELERİ KAPSIYOR?

Fiili ateşkes ve iyileşme sağlanması için Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) cephesinden yapılan açıklamada:

  • Sirte ve Cufra’nın silahsızlandırılmış bölgelerinin korunması,
  • Mevcut paralı askerlerin bölgeden tahliyesi,
  • Enerji nakil hatlarının açık ve güvenli olması ve
  • Mart 2021 parlamento ve başkanlık seçimlerinin tüm ülkede yapılması çağrısı yer alıyor.

SAVAŞAN TARAFLARDAN ŞAŞIRTICI ADIMLAR

Darbeci Hafter, 214 gündür petrol üretimine uyguladığı blokajı kaldırdı. Darbeci Hafter’e bağlı Petrol Tesisleri Muhafızları adlı milis grup, liman ve tesislerin yeniden açılması talimatı verdi.

LİBYA’DA NE OLDU?

Libya, 2011’de yönetimdeki Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana iç savaşlara sahne olmaya devam ediyor. BM önderliğindeki bir anlaşma dahilinde 2015’te Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) kuruldu. Ancak Darbeci lider Halife Hafter’e bağlı güçlerin, ülkenin kontrolünü ele geçirme arayışlarında çeşitli ülkelerden destek alarak askeri saldırıları sonucu uzun vadede bir siyasi çözüm açısından çabalar başarısız oldu.

BM, Trablus’ta Hafter milislerinin Nisan 2019’dan bu yana çok sayıda ölümlere sahne olan çatışmaları nedeniyle, Başbakan Fayez al-Serrac’ın başkanlık ettiği hükumeti, ülkenin meşru otoritesi olarak kabul ediyor.

Fayiz es-Serrac
Libya
UMH
Bunlara da bakın: