Libya'da UMH tezkereyi memnuniyetle karşıladı

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Ocak 2020, 14:07
Ozan Barış Erim
03 Ocak 2020, 14:07

Libya Devlet Yüksek Konseyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini memnuniyetle karşıladı. 

Konsey, uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH) Türkiye’den yardım talebinin nedenine ve TBMM’den geçen tezkereye ilişkin yazılı açıklama yayımladı. 

“Meşru yönetime karşı ülkedeki darbeciyi destekleyen dış düşmanlar ve onların milisleriyle mücadele” kapsamında Türkiye’ye yardım çağrısında bulunulduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Savaş suçlusu Hafter’e destek veren Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve Fransa gibi ülkeler halkımızı öldürüp, acı çektirerek, yıkımlar gerçekleştirdi. Bu durum bizi, halkımızı ve sivilleri korumak adına Türk dostlarımızdan meşru bir şekilde destek talep etmeye sevk etti. Türkiye parlamentosunda tezkerenin kabul edilmesinden memnuniyet duyuyoruz.” 

Açıklamada ayrıca, Libya’nın doğusundaki darbeci General Halife Hafter’in ülkeyi düşürdüğü durumun üzüntüyle karşılandığı vurgulandı.