Libya'da Ukrayna şirketine ait uçağa saldırı

07 Ağustos 2019, 14:01

Libya’nın Misrata Havalimanında yük indiren Ukraynalı Skyaviatrans şirketine ait bir İL-76 kargo uçağı saldırıya uğradı.

Ukrayna Dışişlerinden yapılan açıklamada, Misrata Havalimanı’nda yük indiren kargo uçağının 6 Ağustos 2019’da saat 01.17’de bir insansız hava aracı tarafından saldırıya uğradığını bildirdi.

UÇAĞIN, TÜRKİYE’DEN İNSANİ YARDIM TAŞIDIĞI ÖĞRENİLDİ

Saldırıya uğrayan uçağın, Türkiye’den Libya Kızılay Hareketi için insani yardım taşıdığı belirtildi. Olayla ilgili açıklama yapan, Skyaviatrans şirketi müdürü Yelena Malahova, yardımların Ankara’dan Mistara’ya taşındığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise olayla ilgili açıklamasında, “Saldırı sonucunda, uçağın kuyruk kısmı isabet aldı, Uçak mürettebatı hafif yaralandı ayrıca bir kişinin belgeleri yok oldu. Uçak mürettebatı güvenli bir bölgeye tahliye edildi.” ifadeleri yer aldı.

BİR İHA SALDIRDI, DİĞERİ ÇEKİM YAPTI

Yelena Malahova İHA’ların havalimanına indikten ve yük indirilmeye başladıktan hemen sonra düzenlediğini, saldırı sonucunda uçağın tamamen yandığını anlattı.

Mahahova ayrıca saldırıda 2 İHA’nın kullanıldığı bir İHA’nın uçağa ateş açtığını diğerin ise çekim yaptığını bildirerek saldırıdan 40 dakika sonra saldırı görüntülerin Rus basınına düştüğünü ve Rus blog yazarları (blogger) tarafından sosyal medyalarda paylaşılmaya başladığını kaydetti.

Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanı Yardımcısı Dmitro Zolotuhin, söz konusu uçağın Libya’da saldırıya uğrayan 3’üncü uçak olduğunu belirterek, “Kremlin’in özellikle Ukrayna havacılığına karşı saldırıları kışkırttığını işaret eden nedenler mevcut.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi 26 Temmuz 2019 tarihinde Libya’da Al Jufra Hava Üssüne düzenlenen saldırı sonucunda Ukrayna’ya ait iki adet İL-79TD kargo uçağı yok edilmişti.


Libya
uçak saldırısı
Ukrayna
Bunlara da bakın: