Libya'da, "Hafter'e karşı hazırlıklı olun" çağrısı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Şubat 2020, 14:24
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Şubat 2020, 14:24

Libya’da Trablus’un batısındaki Zuwara bölgesinde seferberlik çağrısı yapılarak, Hafter’e karşı hazırlıklı olunması istendi. Ulusal Mutabakat Hükûmeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Libya’da askeri üs kurmak istemesine engel olmayacaklarını söyledi.

Zuwara Operasyon Odası, belediye meclisi, ilçeye bağlı askeri teşkilatlar, emniyet müdürlüğü ve Zuwara ileri gelen konsey üyelerine gönderilen yazı ile her türlü olağanüstü hale karşı önlem alınması istendi. Zuwara ve çevresinin savaşa hazır olması gerektiği belirtilen açıklamada, Hafter milislerinin hazırlıkları ve hareketlerinin tespit edildiği, Hafter milislerinin dinleme kayıtlarından da bir operasyon hazırlığında oldukları ifade edildi.

LİBYA İÇİŞLERİ BAKANI: RUSLAR AFRİKA’DAKİ ÇIKARLARI İÇİN LİBYA’DALAR

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, “Ruslar Libya’da Hafter için değil, Libya ve Afrika’daki stratejik çıkarları için bulunuyorlar.” dedi.

Başağa, ABD’nin Libya’da üs kurmasına engel olmayacaklarını ve bu üssün Libya’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını savundu.

AB, AKDENİZ’DE YENİ OPERASYON BAŞLATACAK

Hafter milislerinin 18 Şubat 2020’de Trablus Limanı’na yaptığı roketli saldırının ardından UMH, Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre’deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarını askıya aldığını ve Hafter ile yapılan bütün siyasi ve askeri müzakereleri de durdurduğunu açıklamıştı.