Libya'da çatışmalar yeniden şiddetlendi: Hafter milislerinden Trablus'a roket saldırısı

15 Ocak 2020, 20:34

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerce başkent Trablus’un güneyindeki Salahaddin ve Er-Ramle bölgelerine roket saldırısı düzenlendi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Sözcüsü Muhammed Kununu konuya ilişkin açıklamasında, Hafter milislerinin, Ramle ve Salahaddin bölgelerindeki yerleşim alanlarına roket attığını belirtti.

Kununu, Hafter yanlısı paralı askerlerin bölgede konuşlandığını ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait insansız hava aracının (İHA) da Trablus semalarında uçuş yaptığını kaydetti.

Kununu, UMH güçlerinin Hafter milislerine karşılık verebilecek güçte olduğunu belirterek bölgeden göç eden halka da çatışmalar yaşandığı süre içinde evlerine dönmemeleri çağrısı yaptı.

LİBYA’DA ÇATIŞMALAR YENİDEN ŞİDDETLENDİ

Türkiye ve Rusya’nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, önceki gün Moskova’da gerçekleştirilen görüşmeler sonunda UMH tarafından imzalanmıştı. Hafter ise anlaşmayı imzalamadan 14 Aralık 2020 tarihinde sabah saatlerinde Moskova’dan ayrılmıştı.
Halife Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ise 14 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklamada “ateşkesin sona erdiğini ve savaşın devam edeceğini” duyurdu.

Hafter
Libya
Bunlara da bakın: