Libya’da çatışmalar durulmuyor

Güncel
_QHA Ankara
19 Haziran 2019, 20:23
_QHA Ankara
19 Haziran 2019, 20:23

İç savaşa sürüklenen Libya’da çatışmalar sürüyor. Kuşatma altındaki başkent Trablus’ta silah sesleri kesilmiyor. Hükümet güçleri bu sabah Trablus havaalanını geri almak için kapsamlı bir taarruz başlattı. 

KUŞATMA ALTINDAKİ TRABLUS ÇEVRESİNDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Kuşatma altındaki Trablus’un dış mahallerinde General Halife Hafter’e bağlı birliklerle hükümet güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. Taraflar, özellikle havaalanına yakın bölgelerde birbirlerine üstünlük sağlaya çalışıyor.

Hükümet güçleri, Hafter’in Trablus’a saldırı emrinden sonra kuşatmayı yarmak için “Öfke Volkanı” adlı bir karşı taarruz başlatmıştı. Birlikler, daha önce Hafter’e bağlı güçlerin elinde olan bazı bölgeleri geri aldı.

Libya ordusuna ait savaş uçaklarının bir kısmı da General Halife Hafter’in elinde. Hava saldırılarında sivil can kayıpları da yaşanıyor.

TRABLUS’UN KADERİ HAVAALANINDAKİ ÇATIŞMALARA BAĞLI

Hükümete bağlı birlikler, hafta sonunda Hafter güçlerinin elindeki Uluslararası Trablus Havaalanı’nın güney bölümüne girmeyi başarmıştı. Hedef, havaalanının tümünde kontrolü sağlamak. Havaalanına yakın bölgelerde halen şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Hafter’e bağlı güçlerin bir bölümü karşı taarruz yüzünden siperlerini terk etmek zorunda kaldı. Havaalanı alanı çevresindeki bu çatışmalar, Trablus’a yönelik kuşatmanın kaderini belirleyecek.