Libya'da alıkonulan Türklerle ilgili açıklama: Sonuçları ağır olacaktır!

Güncel
_QHA Ankara
01 Temmuz 2019, 10:57
_QHA Ankara
01 Temmuz 2019, 10:57

Libya’da alıkonulan Türk vatandaşları ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten açıklama geldi. Libya Ordusu da kaçırılan Türklerden haberleri olmadığını iddia etti.

“SONUÇLARI AĞIR OLACAKTIR”

Oktay açıklamasında, gerekli çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğünü belirterek, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçleri tarafından alıkonulan Türk vatandaşlarımızla ilgili olarak ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgi ve direktifleri doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığımız, Libya Büyükelçiliğimiz ve ilgili tüm birimlerimizle birlikte gerekli çalışmalar hassasiyetle yürütülmektedir. Libya’da bulunan vatandaşlarımızla irtibat kurulmuş, sağlık durumlarının iyi olduğu teyit edilmiştir. Alıkonulan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılarak Türkiye’ye getirilmesi için ilgili tüm kurumlarımız titizlikle faaliyetlerini sürdürmektedir. Vatandaşlarımızın acilen serbest bırakılmaması halinde bu eylemi yapanlar ‘meşru hedef’ haline gelecek ve sonuçları ağır olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, tüm kurumlarıyla, dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın güvenliklerini ve haklarını korumakta kararlıdır” dedi.

“TÜRKİYE’YE KARŞI HUSUMETİ HİÇ KİMSE TERCİH ETMEMELİDİR”

“Türkiye Libya halkının kardeşidir. Tarihten gelen kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. Libya için hep barış ve huzur diledik. Huzur ve barış dolu bir Libya isteyenler için en büyük dost Türkiye’dir.” diyen Çelik ise, “Libya’da kanunsuzluğa karşı çıkıyoruz. Hafter’in milislerinin kanunsuzluğuna vahim bir adım daha eklendi. 6 vatandaşımızı haydutça bir eylemle tutukladıklar. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.Türkiye’nin dostluğu, çıkar ve sömürüden uzak, gerçek insanlık değerlerine dayanır. Değerini bilen için paha biçilmez bir kıymettir. Türkiye’ye karşı husumeti ise hiç kimse tercih etmemelidir.” ifadelerini kullandı.

LİBYA ORDUSUDAN AÇIKLAMA: HABERİMİZ YOK

İsyancı Libya Milli Ordusu’nun Sözcüsü General Ahmed el-Mismari de konuyla ilgili bir açıklama yapark, 6 Türkün alıkonulduğuna dair bir bilgilerinin olmadığını iddia etti.

“Türklerin alıkonmasından haberimiz yok” diyen El-Mismari, Libya topraklarında herhangi bir Türk vatandaşın gözaltına alındığı takdirde ordu tarafından duyurulacağını söyledi.