Levada merkezi: Rusların yüzde 86’sı Kırım’ın işgalini destekliyor

Haberler
E. K.
30 Nisan 2021, 17:01
E. K.
30 Nisan 2021, 17:01

Rus Levada araştırma merkezinin anketine göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 86’sı Kırım’ın işgalini desteklerken, ankete katılanların sadece yüzde 9’unun desteklemediğini belirtti. 25-31 mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da yapılan ankete 18 yaş üzeri bin 623 kişinin katıldığı bildirildi.

Rusya vatandaşları, 2014 yılında gerçekleştirilen Kırım’ın işgalini desteklemeye devam ediyor. Rus Levada araştırma merkezinin anketine göre, vatandaşların yüzde 86’sı işgali desteklerken, sadece yüzde 9’u desteklemiyor. Ankete katılanların yüzde 55’i Kırım’ın işgalini kesinlikle desteklediğini belirtirken, yüzde 31’i de “daha çok evet” yanıtını verdi. İşgali desteklemeyenler arasında ise yüzde altısı “daha çok hayır” derken, sadece yüzde 3’ü kesinlikle desteklemediğini kaydetti.

KIRIM’IN İŞGALİNİN ÜLKEYE FAYDA SAĞLADIĞINI DÜŞÜNÜYORLAR

Rusya’nın devlet olarak doğru yönde ilerlediğini düşünenler arasında Kırım’ın işgalini destekleyenlerin oranı yüzde 97 iken, ülkesinin doğru yönde ilerlemediğini söyleyenler arasında ise işgali destekleyenlerin oranı yüzde 78 oldu. Aynı zamanda ankete katılanların yüzde 69’u işgalin Rusya’ya zarardan çok fayda getirdiği görüşündeyken, sadece yüzde 18’u Kırım’ın işgalinin ülkeye yarardan çok zarar getirdiğini düşündüğünü belirtti.

ANKET, 137 YERLEŞİM YERİNDE YAPILDI

Bunun yanı sıra Rusya vatandaşlarının yüzde 71’i ülkesinin Kırım’ı işgalinin hiçbir uluslararası yükümlülüğünü ve anlaşmayı ihlal etmediğini savunurken, yüzde 16’sı ihlal ettiği görüşünde olduğunu kaydetti. Rusya’nın 137 yerleşim yerinde 25-31 Mart tarihleri arasında yapılan ankete 18 yaş üstü bin 623 kişinin katıldığı bildirildi.

RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

16 Mart 2014 tarihinde kamuflajlı Rus askerlerinin silahlarının gölgesi altında göstermelik bir referandum düzenlendi. Sözde referandum daha yapılmazken Ukrayna, oy kullanımını yasa dışı ve Anayasaya aykırı olarak kabul etti. 15 Mart 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, sözde referandumu “geçersiz” olarak ilan edilmesini öngören kararı inceledi. Ancak karar, Rusya tarafından bloke edildi. Venedik Komisyonu, Avrupa Birliği ve ABD, yasa dışı yapılan sözde referanduma karşı çıktı, Kırım Tatarları boykot etti.

İşgalciler, sözde referanduma katılım oranının yüzde 84,17 olduğunu ileri sürerken, seçmenlerin yüzde 96,57’sinin “Kırım’ın Rusya’ya bağlanması için” oy kullandığın, yüzde 2,66’sının ise yarımadanın Ukrayna’ya bağlı özerklik statüsü için oy verdiği iddia edildi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, kendi kaynaklarına atıfla, sözde referanduma gerçek katılım oranının yüzde 30-50 civarında olduğunu, Kırım Tatarlarının yüzde 99’unun oy kullanmadığını bildirmişti.

Ardından, 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, dönemin sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak “Rusya’ya bağlanmasına” ilişkin anlaşma imzaladılar.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.