Letonya ve Estonya, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti

Güncel
Anife Bilal
21 Nisan 2022, 15:08
Anife Bilal
21 Nisan 2022, 15:08

Rus ordusunun, Kıyiv bölgesinde işlediği katliam uluslararası toplumu şoka uğrattı. Birçok dünya lideri, Rus işgal güçlerinin eylemlerinin soykırıma eşdeğer olduğunu vurguladı. Bugün ise Letonya ve Estonya parlamentolarının, Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul ettiği bildirildi.

Letonya ve Estonya Parlamentoları, Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti. Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Milletvekili Olena Şulyak, iki ülkenin Ukrayna için tarihi bir karar alarak Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul ettiğini duyurdu.

Rus askerlerinin sivilleri sadece Ukrayna vatandaşı oldukları için öldürdüğünü vurgulayan Şulyak, “Dünya bugün Ukrayna’da yaşananları soykırım olarak tanımazsa, yarın soykırım dünyadaki herkesin başına gelebilir…” ifadelerini kullanırken; Estonya ve Letonya’ya Ukrayna halkına verdikleri kararlı destek için teşekkür etti.

Bilindiği gibi Ukrayna Parlamentosu, 14 Nisan 2022 tarihinde Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etmişti.