Letonya, Rus askeri sembollerini yasakladı

Güncel
qha muhabir
02 Nisan 2022, 03:37
qha muhabir
02 Nisan 2022, 03:37

Letonya Parlamentosu, “Z” ve “V” harfleri gibi Rus askeri sembollerinin halka açık sergilenmesine, Sovyetler Birliği dönemine ait anıtların yakınlarında etkinlik düzenlenmesine yasak getirdi.

Letonya Parlamentosunun 1 Nisan 2022 tarihili açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının akabinde, askeri saldırının ve savaş suçlarının sembolü haline gelen “Z” ve “V” işaretlerinin yasaklandığı duyuruldu.

Parlamentonun İnsan Hakları ve Kamu İşleri Komisyonuna başkanlık eden Artuss Kaimins, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını kınadı. “Z” ve “V” harfleri gibi Rus askeri saldırganlığını yücelten veya bu amaçlar için kullanılan sembollerin halka açık olaylarda yer almaması gerektiğini vurguladı.

SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDEN KALAN SAVAŞ ANITLARINDA ETKİNLİKLERE YASAK

Parlamento ayrıca Sovyetler Birliği dönemine ait savaş anıtları yakınlarında halka açık etkinliklere de yasak getirdi. Bu çerçevede İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetleri Birliği ordusunun Letonya’yı işgalini ve Sovyetler Birliği ordusunu temsil eden anıtların 200 metre yakınında etkinliklere izin verilmeyeceği ve uymayanlara ceza verileceği duyuruldu.