Letonya Parlamentosu 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı

Haberler
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 11:50
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 11:50

Letonya Parlamentosu, 18 Mayıs 1944 yılında gerçekleşen Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü vesilesiyle kabul edilen kararda, bir dizi tarihi kaynakta Sovyet yönetiminin kasıtlı olarak işgal ettiği topraklarda yaşayan halkı ve etnik grupları kovuşturduğu, soykırım yaptığı ve bu halkların arasında Kırım Tatar halkının da yer aldığı kaydedilirken, söz konusu kararda “Kırım Tatarlarını vatanlarının dışına itmek, Kırım Tatarlarını etnik bir grup olarak yok etmek ve onlara ait tarihi, kültürel ve sosyal miras olan Kırım yarımadasını yok etmek için.” ifadelerine yer verildi.

“TARİHİN TEKRARLANABİLECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELER DUYUYORUZ”

Ayrıca adı geçen kararda, Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve işgal edilen yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskılar kınandı. Letonya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Rihards Kols kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Rus vatandaşlığını almayı ve Kırım’ın Rus işgalinin kabulünü reddeden Kırım Tatarları ayrımcılığa uğruyor. Eğitim ve tıbbi hizmetleri alma hakları ihlal ediliyor. Ana dillerini, kültür ve adetlerini yaşatmaları engelleniyor. Kırım Tatarlarının 75. yıl içinde ikinci kez kovuşturulduğu ve baskılara uğradığı kabul edilemez. Tarihin tekrarlanabileceği konusunda endişeler duyuyoruz.”

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.