Letonya da Kırım Tatarlarına ses verdi: Riga'da destek eylemi

Haberler
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 16:00
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 16:00

Riga’da tutuklu Kırım Tatarlarını desteklemek için kampanya düzenlendi.

31 Mart’ta Letonya’nın başkenti Riga’da Ukrayna diasporası mensupları, tutuklanan Kırım Tatar aktivistleri desteklemek için eylem gerçekleştirdi.

Kampanya katılımcıları, başkentin sokaklarına “Kırım Tatarlarıını Destekliyoruz”, “166 Çocuğun Babalarını Geri Verin” pankartlarıyla çıkarak Kırım Tatar halkıyla ve tutuklanan aktivistlerle dayanışma içerisinde olduklarını gösterdiler.

Сьогодні ми-Кримська Солідарність.Рига.

Сьогодні ми-Кримська Солідарність.Рига.флешмоб на підтримку затриманих у Криму активістів Кримської CолідарностiКунь келир. Акъикъат енъер.Бу ёллар кериге дёнерлер.Къанлы падиша тахтындан энер.Унутылмаз бу къара куньлер.(День придет. И правда победит.И дороги эти канут в Лету.Царь кровавый с трона будет скинут.Память же об этом будет жить.)Сеитумер Эмин #I_stand_in_solidarity_with_the_Crimean_Tatar_People#LIBERATECRIMEA#Мы_Крымская_Солидарность #я_солідарний_з_кримськими_татарами #крымскаясолидарность#CrimeaisUkraine#StopRussianAgression

Опубліковано Ukrainas atbalsta biedrība/Товариство підтримки України Неділя, 31 березня 2019 р.

DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN KIRIM’DAKİ SİSTEMATİK BASKIYA TEPKİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla başlatılan flashmob eylemine farklı ülkelerde yaşayan insanların destek verdiği duyurulmuştu.
Ukrayna, Türkiye, Rusya, Letonya, İtalya’da yaşayan aktivistler eyleme katılarak Rus işgalcilerin baskılarına maruz kalan Kırım Tatar halkına destek verdi.
KırımSOS teşkilatının başlatığı “Biz Kırım Dayanışmasıyız!”  eylemini gerçekleştiren aktivistler, Kırım Tatar siyasi tutsaklara ve ailelerine verdiği desteği sergiledi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.
Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.