Lenur İslamov: FSB tarafından alıkonulan kişiyi tanımıyorum

Güncel
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 15:35
Anife Bilal
17 Şubat 2020, 15:35

Asker sivil örgütünün Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, işgal edilen Kırım’da güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna mensup olma şüphesiyle FSB tarafından alıkonulan kişiyi tanımadığını belirtti.

“PUTİN’LE ANLAŞAMAZSINIZ YENİ KİŞİLERİN ALIKONULMASI BİZİM İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL”

Krım.Realii haber ajansına konuşan İslamov, “61 yaşındaki bu kişiyi tanımıyorum. Onlar bunu nasıl hayal ediyor acaba? Bizde 60 yaşından büyük insanlar yok ve olamaz. Bunu hayal bile edemiyorum. Putin kendisi için sıradaki tutsak fonunu oluşturuyor. Bunu daha önce Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Refat Çubarov da söylemişlerdi. Herkes bunu konuşuyor. Putin’le anlaşamazsınız. Bu yüzden yeni kişilerin alıkonulması bizim için bir sürpriz değil.” diye kaydetti.

“BU BAHANEYLE İSTEDİKLERİ İNSANI TUTUKLAYACAKLAR”

İşgale karşı çıkan herkesin Rus yönetimi için düşman olduğunu belirten İslamov, “Bu bahaneyle istedikleri insanları tutuklayacaklar. Bunu neden yapıyorlar? Bunu Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e daha fazla baskı uygulayabilmek için yapıyorlar.” dedi.

Bilindiği üzere, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmeçit (Çernomorskiy) bölgesinde FSB görevlileri, bir kişiyi güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna üye olma şüphesiyle alıkoymuştu. Alıkonulan 61 yaşındaki şahsın durumuna ilişkin henüz net bir bilgi verilmedi.