Le Monde: Dünyanın, Doğu Türkistan'daki zulme sessizliğinin nedeni...

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2020, 02:28
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2020, 02:28

Le Monde gazetesi, Doğu Türkistan, Hindistan ve Myanmar’da “Zulüm gören Müslüman azınlıklara karşı dünyanın tepkisizliğine” dikkat çekti.

Dünyaca tanınan Fransız Le Monde gazetesi, hafta sonu baskısının editöryal yazısında Çin, Hindistan ve Myanmar’da “zulüm gören Müslüman azınlıklara karşı dünyanın tepkisizliğine” yer verdi.

“NE BATININ SEÇİCİ ÖFKESİ, NE ARAPLARIN İLGİSİZLİĞİ…”

Le Monde’un editöryel yazısı “Bu ülkelerdeki Müslüman azınlıkların durumu göz önüne alındığında ne Batı’nın seçici öfkesi, ne de Arap ülkelerinin ilgisizliği haklı gösterilemez” ifadeleriyle yayımlandı.Editörlerce, “Çin’deki Uygurlar Türkleri, Hindistan’daki Müslümanları, Myanmar’daki Rohingyaları gerçekten kim önemsiyor?” sorusu ile üç Asyalı azınlığın ortak noktalarının “Müslüman olmaları, zulme uğramaları ve neredeyse unutulmaları” olarak ifade edildi.

TERÖRLE MÜCADELE MASKESİYLE HAPİS POLİTİKASI

Le Monde, Çin’in Doğu Türkistan’da bir milyon kadar Uygur Türkü’nü gözaltı merkezlerinde tuttuğunu hatırlatarak, Çin’in “Terörle mücadele maskesi altında kitlesel bir hapis politikası güttüğünü” kaydetti.

Avrupa Parlamentosu ve ABD’nin zaman zaman Doğu Türkistan’daki, Birleşmiş Milletler’in ise Myanmar’daki insan hakları ihlallerini kınadığına yer verilen yazıda, giderek Çin’den daha fazla finansal kaynak almaya başlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Uygur Türkleri konusunda ihtiyatlı kalmayı tercih ettiğine değinildi.

SESSİZLİĞİN NEDENİ: EN BÜYÜK İKİ PAZARI GÜCENDİRMEME

Özellikle Batılı güçlerin, Çin ve Hindistan’ın Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerine “sağır kalması”nın nedenini Le Monde, dünyanın en büyük iki pazarını gücendirmeme isteğine dayandırıyor.Le Monde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir gibi Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerin bu “drama” karşı ilgisizliğinin “daha sorunlu” olarak değerlendiriyor.

Arap ülkelerinin kendileri gibi Müslüman Sünni olan Uygur Türkleri, Hindistanlı Müslümanlar ve Arakanlılar ile dayanışma eksikliğinin “Ekonomik hesaplardan kaynaklanıyor olabileceği” belirtiliyor. Yazıda, bu ülkelerin Çin ile ekonomik bağlantılarına vurgu yapılıyor.Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerin “Zulme uğrayan Müslümanlarla dayanışma içine girdikleri takdirde, kendi ülkelerindeki azınlıkların durumuna dair eleştirilere maruz kalabileceği” ve değerlendirmesinde bulunuyor.