Lavrov'dan, ABD ile ilişkilere dair çelişkili açıklamalar

11 Temmuz 2020, 19:18

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da bir video konferansta “Nükleer çatışma riski arttı” diyerek ABD ile yaşanan gerilime dikkat çekti ve ABD’yle ilişkilerine dair çelişkili ifadelere yer verdi.

Lavrov, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) süresinin gelecek yıl dolduğunu hatırlatarak, bu sürenin uzatılmasına yönelik iyimser olmadığını kaydetti. Lavrov, bu anlaşmalar olmadığı takdirde “nükleer çatışma” riskinin arttığını savundu.

LAVROV: NÜKLEER ÇATIŞMA RİSKİ ARTTI, SEBEBİ ABD

Lavrov, son zamanlarda nükleer silah alanında risklerin arttığına değinerek, “Güvenlik ve uluslararası stratejik istikrar alanındaki durum açıkça bozuluyor. Bunun nedeni, ABD’nin küresel hakimiyete tekrar sahip olma isteğidir.” şeklinde konuştu.

LAVROV: RUSYA ENDİŞELİ

Endişe ve çelişki yaratan sözlerine rağmen ABD’ye kapı da aralayan Rus Bakan Lavrov, ABD’nin stratejik istikrar terimini reddettiğine dikkati çekerek, Rusya’nın bundan endişe duyduğunu ifade etti.

“RUSYA, ABD İLE İSTİŞAREYE HAZIR”

ABD’nin tüm silah kontrol mimarisini sökmeye devam ettiğini dile getiren Lavrov, ABD ile yeni silah sistemi kontrolünü istişare etmeye hazır olduklarını da açıkladı.

İki ülke arasında 8 Nisan 2010’da Prag’da imzalanarak 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık New START Anlaşması’nın süresi 5 Şubat 2021’de dolacak.

“RUSYA’NIN O BÖLGELERDE KONTROLLÜ KAOSUN SÜRDÜRÜLMESİYLE İLGİSİ YOK…”

Lavrov, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki duruma ilişkin olarak da bu bölgelerde kontrollü kaosun sürdürülmesiyle ilgili stratejik açıdan Rusya’nın ilgisinin olmadığını, bu ilginin, bazı büyük bölgesel olmayan ülkelerde var olduğunu savundu.

Lavrov, bu bölgedeki ülkelerin Libya ile aynı kaderi paylaşmasını istemediklerini iddia etti.

ABD
nükleer silahlanma
Rusya
Sergey Lavrov
Bunlara da bakın: