Kıyiv Oda Orkestrası Ankaralı müzikseverlerle buluştu

Güncel
_QHA Ankara
18 Nisan 2019, 11:38
_QHA Ankara
18 Nisan 2019, 11:38

Ukrayna’nın en önemli orkestralarından Kıyiv(Kiev) Oda Orkestrası 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Ankaralı müzikseverlerle buluştu.

UKRAYNA MİLLİ MARŞI

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda gerçekleşen konseri izlemeye gelenler arasında Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ile sanat ve siyaset dünyasından pek çok isim yer aldı.

Orkestra, Ukrayna’nın Milli Marşı sayılan ve Ukrain Besteci Skorik’a ait olan Melodiya parçasını da çaldı.

TÜRK MÜZİSYENLER DE EŞLİK ETTİ

Konser sonrası duygularını paylaşan şef Nataliya Ponomarçuk, konsere ilişkin bilgiler de verdi.

POMARÇUK: “ORKESTRA BİR BÜTÜNDÜR”

“Bu festivale davet edildiğimde konser için ne teklif edebileceğimizi sordular. Biz de birkaç program teklif edebileceğimizi söyledik. Türkiye tarafı, teklif ettiğimiz programlardan parça seçti ve Türk müzisyenlerle bir parça çalmamızı teklif etti. Biz de memnuniyetle kabul ettik.” diyen Pomarçuk, orkestranın bir bütün olduğunu belirterek, “Biz bir bütündük. Bu, ekibimizin özelliğidir. Konser sırasında da bu büyü hissediliyor. Bakın ben hiçbir enstrüman çalmıyorum, şarkı söylemiyorum. Sadece ellerimle hareket ediyorum ama müzisyenler beni anlıyor. Böyle bir şey nasıl olabilir? Kalpleriyle beni hissediyorlar. Sahnede açılıyorlar, başka türlü beni anlayamazlardı. Bugünkü konserde de bunu hissettik, yaşadık.” ifadelerini kullandı.

Türk dinleyicisinin çok ilginç ve farklı olduğunu ifade eden Pomarçuk, “Türk dinleyicisi, büyük ilgiyle klasik müziğini dinliyor ve ben salondan geri dönüş alıyorum. Onların hislerini, anlayışlarını orkestrayla olan bütünlüğünü hissediyorum.” dedi.

NAZLIAKA: “MÜZİK SINIR TANIMAYAN BİR SANAT DALI”

Geceye katılanlar arasında bulunan CHP Eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka konseri QHA mikrofonlarına değerlendirdi.

Sanatın ve sanatçının yanında olunması gerektiğini belirten Nazlıaka, “Ankara Müzik festivali, Türkiye kapsamında da çok kıymetli bir festival. Biz de bu sene festivale küçük de olsa bir katkı sunduk. Dolayısıyla sponsor olarak bu akşam burada yer alıyoruz. Elbette farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve aynı şeyleden zevk alabilmesi, dostluk, dayanışma ve birliktelik duygusunu hissettirebilmesi açısından müzik sınır tanımayan bir sanat dalı. Bu akşam Ukraynalı dostlarımız burada. Kıyiv(Kiev) Oda Orkestrası harika eserler çaldı, hepimizin kulağının pası gitti. Dostlarla birlikte olmak ve Ankara’nın bir kez daha renkli yaşantısını uluslararası bir arenada yaşamak hepimizi çok mutlu etti. Dilerim, bu tür festivallerin sayısı artar ve Ankara Müzik Festivali daha fazla sponsor bulur. Sanatı desteklemek hepimizin görevi, ben bir sanatçı eşi olarak sanata elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. “ dedi.

25 Nisan’a kadar devam edecek olan 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında dün akşam gerçekleşen konserde, Kıyiv (Kiev) Oda Orkestrası Ankaralı sanatseverlere muhteşem bir klasik müzik ziyafeti sundu. Orkestra şefi Nataliya Pomarçuk’un yanında Türkiye’den Cem Önertürk (Flüt) ve Bengi Canatan (Arp) da eşlik etti. Gecede, Sir Edward William Elgar’dan Allegro, Mozart’tan flüt, arp ve orkestra için Do majör Konçertosu ve Antonin Dvorak’tan Yaylılar için Serenad eserleri icra edildi.