Kuzey Makedonya Türkleri, başarılı isimlere ödül verdi

16 Aralık 2019, 17:20

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğince (MATÜSİTEB) ilk kez düzenlenen, “Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri” sahiplerini buldu. Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen ödül töreninde, Kuzey Makedonya, Türkiye ve uluslararası alanda başarılar elde eden kişi ve kurumlara 10 farklı kategoride ödül verildi.

Ödül törenine, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Aydoğan Ademoski, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, parti başkanları, akademisyenler, jüri üyelerinin aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

EMİN: KENDİ İNSANLARIMIZI TAKDİR ETMELİYİZ

MATÜSİTEB Başkanı Emin yaptığı açıklamada, yeni bir organizasyona imza attıklarını ve farklı alanlarda başarı gösteren soydaşlara kendi ülkelerinde vefa niyetiyle bu töreni gerçekleştirdiklerini söyledi. Kuzey Makedonya Türkleri’nin kendi değerlerine değer vermesi gerektiğine işaret eden Emin, “Biz kendi insanlarımızı takdir etmeliyiz. Çünkü biz kendi insanlarımıza, değerlerimize, başarılı bireylerimize, kurumlarımıza sahip çıkmazsak başkasının da sahip çıkması mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri töreninde, “Yılın Eğitimcisi Ödülü” Kuzey Makedonya’nın Radoviş kentinde Türkçe öğretmenliği yapan Semra Nanuşeva Saliova’ya, “Yılın Akademisyeni/Bilim Adamı Ödülü” Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu’na, “Yılın Parlayan Yıldızı Ödülü” İtalya Seria A Ligi takımlarından Napoli’de forma giyen Elif Elmas’a, “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” Kuzey Makedonya Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden İlhami Emin’e, Yılın Aktörü Ödülü, Türkiye’deki pek çok dizide rol alan Filiz Ahmet’e, Yılın Sporcusu Ödülü, 9 kez Kuzey Makedonya şampiyonu olan Aziz İsmail’e, “Yılın Edebiyatçısı Ödülü” şair ve yazar Mehmed Arif’e, “Yılın Müzik Sanatçısı Ödülü” Üsküplü ünlü ses sanatçısı Mesut Kurtiş’e, “Yılın Gazetecisi Ödülü” Yeni Balkan Gazetesi muhabiri Bünyamin Liman’a ve “Jüri Özel Ödülü” de Kuzey Makedona Devlet Televizyonu Türkçe Programı ve Kuzey Makedonya Devlet Radyosu Türkçe Programı’na verildi.

Kuzey Makedonya
Makedonya Türkleri
Bunlara da bakın: