Kuzey Makedonya, Türkiye'den solunum cihazlarıyla ilgili sorunun çözümünü bekliyor

01 Nisan 2020, 15:13

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Norveç tarafından satın alınarak bağışlanan solunum cihazlarının Türkiye’deki ihracat yasağı nedeniyle ulaşmadığını belirterek, bu sorunun en kısa zamanda çözüleceği umduğunu bildirdi.

Başta Çin olmak üzere diğer ülkeler tarafından bağışlanan solunum cihazlarının lojistiği hakkındaki soruyu yanıtlayan Pendarovski, Norveç tarafından Türkiye’den satın alınarak ülkesine bağışlanan solunum cihazlarıyla ilgili sorun hakkında birkaç gün önce bilgilendirildiğini aktardı. Pendarovski, “Maalesef dost Türkiye, bilinen sebeplerden dolayı her türlü solunum cihazlarının ihracatını yasakladı.” dedi.

“TÜRK DOSTLARIMIZIN DURUMU ANLAYIŞLA KARŞILAYACAĞINI UMUYORUM”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinesi ile günlük iletişimde olduklarını ve bir çözüm bulmayı umduklarını vurgulayan Pendarovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar bu sorunla ilgili bir çözümümüz yok. Bulacağımızı umuyorum. Türkiye ya da diğer büyük bir devlet için küçük fakat bizim için büyük olan söz konusu yardımın engelini kaldırmak için Türkiye ile diplomatik çabalarımıza devam edeceğiz. Bu bizim için önemli ve Türk dostlarımızın anlayışla karşılayacağını umuyorum.”

KORONAVİRÜS
Kuzey Makedonya
Türkiye
Bunlara da bakın: