Kuzey Makedonya sandık başına gidecek: Seçimlerde ikinci tur

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
04 Mayıs 2019, 18:32
Mehmet Berk Yaltırık
04 Mayıs 2019, 18:32

Kuzey Makedonya’da halk, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için 5 Mayıs 2019 tarihinde tekrar sandık başına gidecek.

Kuzey Makedonya’da 21 Nisan 2019’da yapılan seçimlerin ilk turunda en fazla oyu alan Stevo Pendarovski ve Gordana Silyanovska Davkova ülkenin beşinci cumhurbaşkanı olmak için mücadele edecek.

SEÇİMİN İLK TURUNDAKİ SONUÇLAR

Ülkede 21 Nisan 2019’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonunun açıkladığı son verilere göre Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki mevcut hükûmet koalisyonu tarafından desteklenen Stevo Pendarovski yüzde 42,84, ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliğinin (VMRO-DPMNE) başını çektiği ittifakın adayı Gordana Silyanovska Davkova ise yüzde 42,24 oy almıştı. Bu sonuçlarla ülkede Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığı duyurulmuştu.

Kuzey Makedonya’nın önemli azınlıklarından Arnavutların siyasi partilerinden Arnavutlar İçin İttifak ve BESA Hareketi tarafından desteklenen Arnavut kökenli aday Blerim Reka’nın oy oranı ise yüzde 10,58 oy alabilmişti.

Ayrıca, Devlet Seçim Komisyonunun açıkladığı verilerde Kuzey Makedonya’da seçimin ilk turuna katılımın yüzde 42 olduğu kaydedilmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARININ HEDEFLERİ VE VAATLERİ

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kalan Cumhurbaşkanı Adayları Stevo Pendarovski ve Silyanovska Davkova, seçimin ikinci turu için çalışmalarına hız vermişlerdi.

Cumhurbaşkanı Adayı Stevo Pendarovski’nin AB ve NATO yolunda ilerlemek için halktan destek isterken diğer aday Gordana Silyanovska Davkova’nın halen oyunu kime vereceği konusunda kararsız olan seçmenlerin desteğini istediği bildirilmişti.

Pendarovski, Prilepe de yaptığı konuşmada, halkın 30 yıllık AB ve NATO hayalini gerçekleştirebileceklerini vaat etmiş, Silyanovska ise yaptığı konuşmada ilk turdaki sonuçların iktidar partilerini tedirginleştirdiğini kaydetmişti.