Kuzey Makedonya'da vatandaşlık yasası meclisten geçti

Haberler
Ömer Kaya
29 Temmuz 2021, 15:56
Ömer Kaya
29 Temmuz 2021, 15:56

Kuzey Makedonya Meclisinde bugün yapılan oylamada, merakla beklenen Vatandaşlık Yasası kabul edildi. Türkiye’ye göç edenlere de vatandaşlık imkanının yeniden verileceği tasarı, 57 vekilin desteğiyle meclisten geçerek yasalaştı.

Kuzey Makedonya hükumeti tarafından sunulan vatandaşlık yasa tasarısı, bugün Kuzey Makedonya Meclisi’nde oylandı. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığının daha kolay bir şekilde alınmasını öngören tasarı, meclisin büyük desteğiyle kabul edildi. Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, kararın tarihi önemde olduğunu dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden soydaşlarımıza Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanınmıştır.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE GÖÇ EDENLER, ARTIK KUZEY MAKEDONYA VATANDAŞLIĞI ALABİLECEK”

Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, tarihi kararı şöyle değerlendirdi:

“Yeni değişikliklerle birlikte bundan yıllar önce Makedonya’da doğup, Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden soydaşlarımıza Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanınmıştır. Bugüne kadar vatandaşlık için tüm şartları dolduran, ancak “ana vatana” göç etti ibaresinden dolayı vatandaşlık için başvuru hakkı bulunmayan vatandaşlar artık Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvurabilecekler. Yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için tüm şartları yerine getirmeleri halinde, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındı.”

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir