Kuzey Makedonya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri heyecanı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 18:44
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 18:44

Kuzey Makedonya, ülke tarihindeki altıncı cumhurbaşkanlığı seçiminin heyecanını yaşıyor. Beklenen seçimler 21 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Adaylar Stevo Pendarovski, Gordana Silyanovska Davkova ve Blerim Reka’dan birinin 21 Nisan’daki ilk turda kayıtlı seçmenin yüzde 50’sinden fazla oy alamaması halinde en çok oy alan iki aday 5 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylamada karşı karşıya gelecek. Seçilecek aday ülke tarihindeki beşinci cumhurbaşkanı olacak. Seçimde 1,8 milyon kişi oy kullanabilecek.

21 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak adayların üçü de akademisyen olmalarıyla dikkat çekiyor.

Mevcut hûkümet tarafından desteklenen aday Stevo Pendarovski, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM), Demokratik Bütünleşme Birliği (BDI), AlternAtivA, Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Demokratik Partisinin (TDP) de aralarında bulunduğu 31 siyasi parti tarafından aday olarak gösterildi.

Ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğünde oluşturulan ve aralarında Türk Milli Birlik Hareketinin (TMBH) de bulunduğu ittifakın desteklediği isim ise seçimin tek kadın adayı olan Gordana Silyanovska Davkova oldu.

Arnavut kökenli aday Blerim Reka’yı ise ülkedeki Arnavut siyasi partilerinden Arnavutlar İçin İttifak ve BESA Hareketinin desteklediği ifade edildi.