Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev istifa etti

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
01 Kasım 2021, 10:19
Mehmet Berk Yaltırık
01 Kasım 2021, 10:19

Kuzey Makedonya’da yapılan yerel seçimlerin sonuçlarının açıklanmasının akabinde, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev sonuçların sorumluluğunu üstlenerek hem başbakanlık hem Makedonya Sosyaldemokratlar Birliği Partisi genel başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Kuzey Makedonya Başbakanı ve Makedonya Sosyaldemokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev, seçim sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini söyleyerej hem başbakanlık hem de parti genel başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim 2021’de yapılan yerel seçimlerin ikinci turu için oylama sürecinin tamamlanmasından sonra basın toplantısı düzenleyen Zaev, seçim sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini ifade ederek, “Başbakan ve SDSM genel başkanlığı görevimden istifa ediyorum.” diye kaydetti.

Yerel seçimlerdeki başarıları için rakiplerine tebriklerini bildiren Zoran Zaevi, parti üyesi olmaya devam edeceğini belirtti. Daha önce Zaev, seçim kampanyası esnasında SDSM’nin Üsküp Belediye Başkan adayı Petre Şilegov’un seçimleri kazanamaması halinde istifa edeceğini söylemişti.