Kuzey Kore, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlıklarını tanıdı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Temmuz 2022, 15:32
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Temmuz 2022, 15:32

Kuzey Kore, Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni bağımsızlıklarını tanıma kararı aldı.

Suriye’nin ardından Kuzey Kore de, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal altındaki Ukrayna topraklarında oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyet’inin bağımsızlıklarını tanıdı. Kuzey Kore’nin Moskova Büyükelçisi Shin Hong-Chul, Donetsk’in Moskova Büyükelçisi Olga Makeyeva’ya, Kuzey Kore’nin, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni resmen tanıdığına dair belgeyi sundu. Sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni de tanıdığına dair bildiri sundu.

RUSYA DESTEKLİ AYRILIKÇI BÖLGELER DE KUZEY KORE’Yİ TANIDI

Rusya destekli ayrılıkçı bölgeler olan Donetsk ve Lugansk da sözde bağımsızlıklarının tanınmasının ardından Kuzey Kore’ye karşılık verdi. Donetsk ve Lugansk sözde yönetimi Kuzey Kore’yi tanıdıklarını söyledi.

UKRAYNA KUZEY KORE İLE DİPLOMATİK İLİŞKİYİ KESTİ

Kuzey Kore’nin 2 bölgenin sözde bağımsızlığını tanıması ardından Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Böyle dostane olmayan bir eyleme yanıt olarak Ukrayna, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkilerinin kesildiğini duyuruyoruz. Bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile siyasi ve ekonomik temaslar yürütülmemektedir. Rusya’nın mali ve siyasi olarak kendisine bağımlı olan ülkeler dışında dünyada artık müttefiki yok ve Rusya Federasyonu’nun izolasyon seviyesi yakında Kuzey Kore’nin izolasyon derecesine ulaşacak. Ukrayna, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallere mümkün olduğunca sert bir şekilde yanıt vermeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy da, konuya dair Telegram üzerinden açıklama yaparak Kuzey Kore’nin kararına her düzeyde çok sert karşılık vereceklerini belirtti.