Kuzey Kore lideri Kim tüm dünyayı tehdit etti

02 Ocak 2020, 17:03

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’da yer alan habere göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkeyi yöneten Kore İşçi Partisinin Merkez Komite Toplantısında konuştu.

Kim, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerde güven inşa etmek amacıyla nükleer silah ve kıtalararası balistik füze (ICBM) denemelerini rafa kaldırdıklarını ancak Washington yönetiminin buna Güney Kore ile ortak tatbikat düzenleyerek ve Pyongyang’a daha fazla yaptırım getirerek karşılık verdiğini söyledi.

“DÜNYA YAKINDA YENİ STRATEJİK SİLAHIMIZA ŞAHİTLİK EDECEK”

ABD’nin kendilerini oyaladığını belirten Kim, bu koşullar altında füze denemelerini durdurma anlaşmasına tek taraflı uymalarını gerektirecek bir durum olmadığını kaydetti. Kuzey Kore’nin stratejik silahlar geliştirme projelerini daha etkili şekilde ilerletmesi gerektiğini vurgulayan Kim, “Dünya, yakın gelecekte Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) yeni stratejik silahına şahitlik edecek.” ifadesini kullandı. Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkesinin nükleer caydırıcılığını ne kadar artıracağının ABD’nin gelecekteki tutumuna bağlı olduğunu aktardı.

TRUMP, KİM İLE ÇOK İYİ İLİŞKİLERİ OLDUĞUNU BELİRTTİ

ABD Başkanı Donald Trump ise Pyongyang liderinin açıklamalarının ardından gazetecilere verdiği demeçte, Kim ile çok iyi ilişkileri olduğunu söyledi. Trump, “Bir anlaşma imzaladı. Nükleer silahların yok edilmesini müzakere edeceğine dair bir anlaşma imzaladı. Singapur’da imzalandı bu anlaşma. Ben onun sözünün eri olduğunu düşünüyorum. Bakalım göreceğiz.” diye konuştu.

Bunlara da bakın: