Kuzey Kırım Kanalı, Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığının idaresine geçti

Haberler
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 11:39
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 11:39

Kuzey Kırım Kanalı, Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığının idaresine geçti. Kırım Rus işgalinden kurtarılana kadar kanalın sadece Herson bölgesindeki tarımsal ihtiyaçlar için kullanılacağı bildirildi.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Roman Leşçenko (Roman Leshchenko), dün yaptığı açıklamada Kuzey Kırım Kanalı’nın Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığının idaresine geçtiğini duyurdu. Daha önce Kırım Kuzey Kanalı, Ukrayna Devlet Su Kaynakları Ajansı tarafından yönetiliyordu.

“KIRIM İŞGALDEN KURTARILANA KADAR YARIMADAYA SU SAĞLANMAYACAK”

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Roman Leşçenko, yaptığı açıklamada, “2014 yılına kadar Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne tatlı su sağlayan Kuzey Kırım Kanalı şimdilik sadece Herson bölgesindeki çiftçilerin su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyor. Kırım’a gelince şunu belirtmek istiyorum ki; Kırım işgalden kurtarılana kadar yarımadaya su sağlanmayacaktır. Rusya Federasyonu temsilcileriyle bu konuda müzakereler ne Tarım Politikası Bakanlığı ne de Ukrayna Çevre Koruma Bakanlığı tarafından yürütülmedi.” ifadelerini kullandı.

Rus propagandasının son zamanlarda, Ukrayna’nın işgal altındaki Kırım’a yeniden su sağlama konusunda yalan haberler yaydığını vurgulayan Bakan, “Sizi temin ederim ki, Kuzey Kırım Kanalı, Sulama ve Arazi Islahı Ulusal Pilot Projesinin uygulanması çerçevesinde Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığının idaresine geçiyor. Sulama sistemlerinin geliştirilmesi konusunda bu yılın ana görevi, Herson, Odesa ve Mıkolayiv olmak üzere üç bölgede pilot projeler başlatmaktır. Tarım Politikası Bakanlığı bu reformda başı çekiyor ve kurumsal, yasal ve mali temelinin sağlanmasını üstleniyor.” diye bildirdi.

Tarım Politikası Bakanı, Kuzey Kırım Kanalı’nın yönetim şeklini değiştirmenin nedenlerine ilişkin diğer yorumların “temelsiz” olduğunun altını çizdi.

KUZEY KIRIM KANALI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ YASAKLANDI

Ukrayna Bakanlar Kurulu,  Ağustos 2020’de Kırım Kuzey Kanalı İşletmesi ve Kahovka Ana Kanalı İşletmesi adlı şirketleri özelleştirmeye uygun olmayan devlet şirketlerinin listesine dahil etti. İlgili karar, Rus işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentine su sağlama ihtimalinin önlenmesi amacıyla alındı.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA’DAN SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dnipro nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor. Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.