Kuzey Irak’ta PKK’ya ‘Pençe’ vuruldu

Güvenlik
_QHA Ankara
28 Mayıs 2019, 22:18
_QHA Ankara
28 Mayıs 2019, 22:18

Pençe Operasyon Planı kapsamında Irak’ın kuzeyindeki Hakurk’ta teröristlerin yuvalandıkları bölge, savaş uçaklarınca ateş altına alındı.

27 Mayıs 2019 tarihindeki obüs atışlarının ardından, 28 Mayıs 2019 tarihinde gece harekat yapacak şekilde donanıma sahip komando birlikleri hedeflerin imhasına yönelik sızma harekatı gerçekleştirdi. Hava harekatında tanker uçaklar da görev alırken, harekat SİHA ve İHA’larla da desteklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Pençe Operasyon Planı”nda görev alan Mehmetçiklere başarılar diledi.

Milli Savunma Bakanlığı, şu ana kadar 9 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonla koordineli olarak Zap ve Kandil bölgelerine de hava harekatları düzenlendi.

Pençe Operasyon Planı’nda 27 Mayıs akşamı Irak’ın kuzeyindeki Hakurk’ta teröristlerin yuvalandıkları yerlerle ilgili yoğun planlama ve hazırlık çalışmalarının ardından düğmeye basıldı.

OBÜSLER TERÖR HEDEFLERİNİ VURDU

Öncelikli olarak aralarında Fırtına obüslerinin de bulunduğu ateş destek vasıtaları teröristlerin bulunduğu hedefleri dövdü. Top atışlarının ardından bölgeye Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait savaş uçakları sevk edildi. 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Pençe Operasyon Planı çerçevesinde dün öğleden sonra Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca Irak’ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere atışlar yapıldığı bildirildi.