Kuzey Akımı 2 boru hattı inşaatı Danimarka'ya ulaştı

Güncel
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 17:18
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 17:18

Baltık Denizinde Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının borularını döşeyen Solitaire gemisi ekim 2019’da Danimarka’nın deniz sınırına yaklaşacak. Fakat Danimarka hala Gazprom ve ortaklarına kendi deniz sularında çalışma yapma izni vermedi.

Reuters’in haberine göre, Solitaire gemisi kaptanı yaptığı açıklamada, “Şu an biz Danimarka sınırlarına yaklaşıyoruz, daha sonra Danimarka sınırından Almanya’ya doğru çalışmaları yürütmeyi düşünüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

DANİMARKA’DAN HENÜZ İZİN YOK

Kuzey Akımı 2 temsilcisi Ulrich Lissek yaptığı açıklamada, Kuzey Akımı 2 inşaatı için oluşturulan kurulun hala Danimarka’dan çalışmalar için izin almayI umduğunu ve Danimarka Enerji Ajansı ile yapılan görüşme sırasında bir sorunun çıkmadığıNI ileri sürdü.

Haberde 1230 kilometrelik uzunluğundaki boru hattının inşaatının gecikmesiNİN proje ortakları şirketleri için belirsizlik oluşturacağı belirtiliyor.

Kuzey Akımı 2 Danimarka’ya daha önce nisan 2017, ağustos 2018 ve mart 2019’da üç kere çalışma izni için başvuru yapmıştı. Ancak Danimarka Dışişleri Bakanlığı başvuruları reddetmişti.